Пловдивският храм, който пази ценни реликви, празнува 190-годишнината си

Автор: Plovdiv Now 6388
Пловдивският храм, който пази ценни реликви, празнува 190-годишнината си

С тържествена празнична литургия ще бъде отбелязана 190-годишнината на арменската апостолическа православна църква “ Сурп Кеворк“.. Тя е построена през 1828 г. в Стария Пловдив. Издигната е от арменски майстори от Мала Азия, заедно с два параклиса - "Свети Вартоломей и Тадей" и "Свети Стефан". 

Историята разказва, че храмът е изградена от дялани правоъгълни каменни блокове. Аписът е облицован с фаянс от 18-19 век от Кютахия – център на арменските художествени занаяти. Тази облицовка днес е позната единствено в двата арменски храма в Йерусалим и Пловдив. Конструкцията на олтарната част е рядко срещана в арменската църковна архитектура и днес е почти невъзможно да се види някъде по света.Знае се, че в криптата на църквата са подредени безценни предмети от 1920-1922г, донесени от храмовете в Родосто, Малгара, Чорлу и Одрин, от прокудените от турското правителство арменски бежанци, които пазят тяхната вяра, спасени от поругание. Там се съхраняват и многобройни настолни и нагръдни кръстове, потири, ръкописни библии, требници, мощехранителници и други.  

В криптата ѝ се съхраняват ценни реликви, пренесени през 1920 година с пристигането на голяма група арменци, които се установяват в града. Преминавайки през ужаса на гоненията, за търсещите убежище е било важно да съхранят паметта, разказват днес потомците им. В Пловдив, където от векове вече е съществувала арменска общност, изградила църква през 1828 година и създала свое училище,  те намират своя нов дом. За да стане тази история по-достъпна, а църковното средище на арменците - по-посещавано от туристите, църковното настоятелство има амбицията реликвите да бъдат изложени в по-голям музей. 

Голяма ценност за храма са нейните стари икони, изписвани от зографи. Между тях са "Света Богородица Пътеводителка", създадена в края на XVIII век от неизвестен арменски майстор, иконата "Богородица с Младенеца" - картина с красиво резбована позлатена рамка, дело на Никола Одринчанин, изписана през 1838 г. Негови са и типичните за арменските църкви от XIX век платна на светци и библейски епизоди.

Литургията започва  в 10:30 часа на 9 декември и ще бъде водена от Негово Преосвещенство епископ Датев Хагопян, който е архиерей на Арменската епархия в Румъния.

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина