Паднал клон върху жена до тенис масите в Лаута, часове след провеждането на празник в парка, където имаше стотици деца, отново повдигна темата за състоянието на дървесната растителност. Въпреки непрестанните акции по почистване на Лаута от паднала растителност, това са само козметични намеси, а за да се реши проблемът веднъж завинаги, са необходими крути мерки и то час по-скоро. Състоянието на гората в най-големия парк в район „Тракия“ от години е критично. Кметът на района Георги Гатев също не спира да напомня, че парк „Лаута“ има нужда от спешна намеса.
„Свързах се с жената, която пострада - за щастие, не е сериозно пострадала. Надявам се да съм лош пророк, но тези инциденти с паднали клони и дървета няма да спрат, ако не се вземат час по-скоро адекватни мерки. Цялата дървесна растителност в Лаута има нужда не просто от почистване, а от цялостен план за справяне с проблема“, заяви Гатев. Той обясни, че през 2024 година са проведени две мисии „Лаута“ за първи път, но колкото и да са мащабни те – няма да решат проблема.
„Преди по-малко от 10 дни с директора на ОП „Градини и паркове“ направихме обход на парка и са маркирани проблемни дървета, точно в зоните, където са разположени спортните съоръжения и детските площадки. Въпреки че бяха почистени, виждаме, че пак се стигна до инцидент“, каза Гатев. Той обаче посочи, че от 2024 г. досега са издадени над 215 заповеди за премахване на изсъхнали дървета, но много от тях все още не са изпълнени.
„От Общинското предприятие не могат да смогнат – колкото и да се режат и маркират, след един месец се появяват нови проблемни дървета. Влизаме в порочен кръг – само се реже, а болестите по дърветата се разпространяват“, обясни кметът на „Тракия“.
Той сподели, че през ноември 2024 година е изпратил писмо до Лесотехническия университет – София, с което е поискал да се направи оценка на здравословното състояние на лесопарка и становище относно необходимостта от провеждане на защитни мероприятия, въз основа на прогноза, изготвена от специализираното териториално звено към Изпълнителна агенция по горите – лесозащитни станции.
„Ректорът ми отговори, че университетът има капацитет да определи мерки за подобряване на парка или мероприятия за възобновяване или реконструкция на дървесните масиви. За целта обаче е необходимо да бъде изготвено геодезическо заснемане на терена и задание за инвентаризация и ландшафтна таксация. Последното би могло да бъде направено от специалисти към университета, но след възлагане от страна на кмета. Едва въз основа на тези данни ще може да се определи цената на инвентаризацията и да се даде експертна оценка за състоянието на дървесната растителност“, обясни Гатев. Той допълни, че за този бюджет е поискал 50 хиляди лева за геодезическо заснемане на парк „Лаута“.
„Ако тези пари не се одобрят от Община Пловдив и не бъдат предложени за гласуване от Общинския съвет, няма как да се премине към следващите стъпки, а именно – задание за инвентаризация и идеен или технически проект за цялостна реконструкция на парка. Тогава ще е ясно каква ще е сумата за цялата зелена система в парка, която ще спре работата на парче там. Каквито и идеи да имаме за парка – алеи, спортни и детски площадки, те няма да имат никакво значение, ако не спасим гората“, завърши кметът на „Тракия“.