Ресторант "Рибарника" окончателно е глобен с 500 лева за купон в разгара на пандемията. Санкцията е наложена заради парти през януари. Тогава РЗИ и полиция „спипаха” близо 60 души в заведението, които празнуват рождения ден на собственика.
За тази сбирка е наложена и втора глоба – от 3000 лева, защото трима от клиентите пушели вътре. Самите пушачи също са глобени. Санкциите също са потвърдени окончателно с решение на Административен съд.
Както TrafficNews съобщи купонът се състоя на 15 януари, когато един от собствениците е празнувал рождения си ден. Точно в този период работата на ресторантите и заведенията бе преустановена със заповед на здравните власти, заради въведените епидемични мерки за борба с COVID-19.
Минути преди 20:00 часа в ресторанта нахлула полиция, придружена със служители на РЗИ. Започната проверка. Междувременно били повикани и от Инспекция по труда.
Наложени бяха множество актове от РЗИ, както и от Инспекцията по труда.
Една от глобите е била в размер на 500 лева за това, че заведението е работело нелегално. Втората пък заради цигарен дим на закрито. Собствениците на Рибарника веднага подали жалба срещу наказанията си пред Районен съд. В молбата било посочено, че наказателното постановление е незаконно и незаконосъобразно.
Пловдивският районен съд обаче е потвърдил наказателното постановление. „Установените по делото обстоятелства сочат на даже завишена степен на опасност на извършеното: нарушението е извършено не на открито място, където е известно, че вирусът се разпространява по-трудно, а в закритата търговска зала на "Рибарника", където са присъствали 55 посетители, което говори за създадена завишена опасност за общественото здраве“, е записано в мотивите към съдебното решение.
Последвало и обжалване. Собствениците са отнесли казуса и до Административен съд. Отново са били изложени същите съображения за незаконност и маловажност на санкцията.
Преди дни магистратите излязоха със своето решение. И те, като колегите си на първа инстанция, категорично отказаха да отменят глобата на Рибарника. Административен съд по идентичен начин е приел, че се касае за нарушение на закона, свързан с опазване живота и здравето на хората.
Ресторантът обаче отърва по-сериозна санкция, а именно от 10 хиляди лева, наложена от Инспекцията по труда. Глобата бе отменена заради процесуални нарушения, които са ограничили правото на защита на собствениците на заведението.