Ценители на чистата и натурална храна събра фестивалът „От фермата до трапезата“

Автор: Plovdiv Now 16169
Ценители на чистата и натурална храна събра фестивалът „От фермата до трапезата“

Летният фестивал „От фермата до трапезата“ събра любители на качествената  храна и родното производство в парк „Рибница“.

Пловдивчани и гости на града имаха възможност да опитат от чистата и натурална храна на трудолюбивите фермери от Пловдивския регион.Производителите взеха участие във фестивала по проекта CAP Green Zone и подкрепен от „Хранкооп“. Хранкооп е хранителен кооператив, който работи за нормален и гарантиран достъп до чиста храна на хората в големите градове.Тяхната задача е да постигат това, чрез солидарно участие на производители и потребители във всички процеси на производството, дистрибуцията и контрола.Мисията на проекта CAP Green Zone е да се подобри разбирането за процеса на производство на храни сред всички заинтересовани страни в хранителната верига.Организаторите смятат, че сред младите хора в големите градове и селските райони има бъдещи земеделци, които един ден ще реализират мечтата за по-зелено земеделие и по-здравословна храна на нашата трапеза.

„Приветствам чудесната инициатива по проекта CAP Green Zone, защото считам, че трябва да стимулираме родните фермери да произвеждат качествена и надеждна продукция, която да достига до крайния потребител.Пожелавам успех на Фермерския пазар и нека повече българи сложат на своята трапеза българска и екологично чиста храна“, каза кметът на район „Северен“ Стоян Алексиев.

Ценителите на фолклора се докоснаха до прекрасните народни танци, показани от Представителния оркестър на Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“. Децата и младежите изпълниха музика от всички фолклорни области на България, чрез аранжиментите, както на утвърдени композитори като Коста Колев, Христофор Раданов, Ангел Добрев, така и от съвременни автори като Георги Андреев, Стоян Пауров и др.

За радост на децата имаше много игри и изненади. Някои от тях с огромен интерес се включиха в Детска работилница за направа и оцветяване на къщички за птици и приготвяне на храни.За родителите бе разиграна томбола с три големи награди-ваучери на стойност 50 лв., с които да си изберат био продукти от пазара.

Национално училище за фолклорни изкуства “Широка лъка” е създадено през 1971г. , като вече 50 години изпълнява своята мисия – в дебрите на Родопа планина да съхрани самобитното творчество, което блести не само в паметниците на старата родопска архитектура, а звучи в ручилата на гайдите, в поетичните песни, които винаги са били опора и вдъхновение на народа през вековете.

Художествените състави на територията на Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка” – представителен хор и оркестър, камерен хор и оркестър, танцов състав, тамбурашки оркестър, гайдарски състави ( джура и каба), групи за автентичен фолклор, камерни групи са възможност за талантливите възпитаници да намерят творческа реализация още по време на своето обучение и успешно да  популяризират фолклорното богатство на България. Многобройни са концертите  в страната и чужбина.Представителни групи на училището са гостували в Либия, Швейцария, Гърция, Белгия, Франция, Молдова, Германия, Ирландия, Ирландия, Мароко, Белгия.

Певците и инструменталистите на училището са лауреати на редица конкурси, като: „Атанаска Тодорова”, „С песните на Радка Кушлева”, „Гюрга Пинджурова”, „Калинка Вълчева”, „Янко Петров”, ”Йовчо Караиванов”, “Руско Стефанов”, “Стоян Радев” „Орфеево изворче” и много други.

За израстването на училището, като притегателен център за музикална култура имат изключителен принос композиторите Стефан Мутафчиев, Коста Колев, Костадин Льолев, Костадин Шопов, проф. Милчо Василев, родопските гайдари Михаил Калфов, Дафо Трендафилов, гъдуларите Кольо Запрянов, Никола Тенев, народните певци Анка и Стефка Кушлеви, Светла Тенева, Павил Куцев, Елена Каневска, Георги Маринов. 

По  стъпалата на Национално училище за фолклорни изкуства “Широка лъка” започва творческия път на  диригентите и композиторите Георги Андреев /диригент на ансамбъл “ Ф. Кутев” , Петьо Кръстев /диригент на ансамбъл “Пирин”/ и  Георги Кичуков /диригента на ансамбъл ”Родопа”/.

 Днес по наши и световни сцени звучат изпълненията на вече утвърдените  фолклорни  певци и свирачи, които са завършили Национално училище за фолклорни изкуства         „Широка лъка“ като: кавалджията Недялко Недялков, гайдарите Васил Бебелеков, Петър Янев и Костадин Атанасов, тамбуристите Валери Димчев и Ангел Димитров, гъдуларите Росен Генков, Николай Колев, Васил Колев, Бисер Соколов и Цанко Ненков, певиците Златина Узунова, Вергиния Овчарова, Донка Колева, Цонка Димитрова, Нели Андреева, Татяна Скечелиева,София Ковачева и много други талантливи изпълнители.

 Галерия: 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина