Какво се случва с ремонта на Брезовско шосе и кога се очаква да приключи

Автор: Мария Луцова 3116
Какво се случва с ремонта на Брезовско шосе и кога се очаква да приключи

Какво се случва с ремонта на Брезовско шосе и кога се очаква той да приключи? Тези въпроси бяха зададени от читатели на TrafficNews,  които се пряко засегнати от дейностите по входно-изходната артерия на града. Най-големият лот от Водния цикъл стартира през  2021 година,  а вече трета година те не могат да завършат.

Една от основните причини за това е мащабната археология, която бе открита под терена. Споровете между Община, изпълнител в лицето на фирмата ПИМК и археолози, като че ли останаха в миналото, след като те взаимно се обвиняваха  за проточилия се ремонт.

Най-голямото притеснение на всички бе да не се провали целия Воден проект, а Община Пловдив да бъде пред угрозата да връща над 100 млн. лева на Европа. В крайна сметка от Управляващия орган отложиха крайния срок до февруари 2027 година да приключат всички дейности. За сметка на това обаче вече всички дейности по проекта се покриват от Община Пловдив от началото на тази година.  До този момент от градския бюджет са платени над 5 млн. лева извън планираните за реконструкциите на бул. „Дунав”  и бул. „Брезовско шосе”. Част от тях са за финансови корекции от Управляващия орган, а други за разходите, които не се верифицират от Европа.

Според зам.-кмета по строителство инж. Тошо Пашов до месец август 2025 всичко трябва да е приключило, а лентата да бъде прерязана.  Очаква се на 13 декември разкопките на Брезовско шосе да приключат, но ще е необходим още един археологически сезон.

„След петък  археологията да бъде затрупана, а движението ще  бъде пуснато, както бе предходната година поне до 1 април 2025 година”, заяви Пашов.

Всички строителни дейности се извършват в присъствието на археолози, а работата им на терен е във всеки един възможен момент, съобразено с времето и работниците на фирмата изпълнител.

 „Тази година вместо от април, началото на разкопките бе през септември и продължи едва три месеца. Въпреки това успяхме да свършим изключително много работа.  За 2025 г. имаме уверението на Община Пловдив, че ще можем да започнем веднага, след като отчетем предходния археологически сезон пред Националния археологически институт към  Българската академия на науките и подновим разрешителните си за разкопки. Поставили сме си за цел това да се случи от 1 април 2025 г., ако зависи от нас”, коментира археологът Десислава Давидова от РАМ-Пловдив.

Тя допълни, че предстои проучването на още 62 метра, които са в същинската част на могилата „Яса тепе”.

„Тази година, въпреки краткото време, проучихме 43 метра и то само с един екип, макар че според предварителните разчети на терен трябваше да работят два. Надявам се догодина да се намерят технологични възможности разкопките да се извършват от два екипа. Ние сме в готовност да проучваме във всички работни дни, за да освободим терена”, каза още Десислава Давидова и обясни, че през 2022 г. са имали възможност да работят само 37 работни дни и са проучени 40 м, през 2023 г. за  118 дни - 91, а през тази – 43 метра за 53 дни на терен.

Десислава Давидова припомни, че обектът „Яса тепе” има изключително висока научна и историческа стойност и проучванията ще дадат изключителен научен принос за историята на древния Пловдив.

Добрата новина е, че през следващия археологически сезон зоната на проучванията няма да е толкова конфликтна и да пречи на придвижването на хора и транспорт, защото има повече алтернативни възможности за придвижване.

Според зам.-кмета по строителство на археолозите са им необходими около 3 месеца, а строителите са  дали уверение, че след като бъде освободен последния участък,  те ще са готови за 1 месец.

„Ако археолозите са готови до юли, то август всичко трябва да е готово по Брезовско шосе”, заяви Пашов.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина