Борис Вълев - кандидатът за кмет на район "Северен" от ЗС „Ал. Стамболийски” има ясна визия относно спешните мерки по разработване на цялостна и комплексна стратегия за зелените пространства.
Една от дефинициите за зелена градска инфраструктура я определя като физическа околна среда, която представлява мрежа от мултифункционални открити пространства и включва представителни паркове, градини, гори, зелени коридори, водни поречия, улични дървета и ландшафт. Зелената система осигурява подобряване качеството на жизнените условия посредством своите урбанистични, ландшафтно-екологични и рекреационно-естетически функции. Озеленените площи се явяват най-естественото и желано място за отдих в градовете за възстановяване на физическите, психическите сили и работоспособността на хората.
Необходимостта от реални възможности за рекреация в естествена среда налага непрекъснато разширяване на възможностите за пълноценно използване на озеленените площи в градовете и подобряване на условията, които те предоставят за пълноценен отдих в „зелена“ среда.
Район „Северен“ е един от най-гъсто населените райони в рамките на община Пловдив, а същевременно е с тенденция за най-малко площи зелени пространства, които да са с обществен достъп. Задоволеността към момента е 4,0 м²/ж, а ОУП резервира 11,2 м²/ж. Това е породено от безразборното строителство и усвояване на зелени площи за жилищно строителство. Местната власт е най-голям длъжник на жителите на район Северен относно възможностите им за ползване на зелените пространства за отдих, спорт или рекреация.
Основните проблеми, които съществуват, са:
- липса на стратегия за цялостно развитие на зелената инфраструктура;
- продажба на общински терени и предоставянето им за жилищно строителство;
- намаляване обема на видовете работи, необходими за поддържането на озеленените площи;
- амортизирана инфраструктура за отдих с явна необходимост от постоянна ангажираност с поддръжката и обновяването й
- липса на новаторски решения при планиране и изпълнение на конкретни мерки за озеленяване на градската среда.
Тук възниква въпросът какво се случва при планираните зелени площи за ограничено обществено ползване. Голяма част от тях се превръщат в паркинги поради причината, че инвеститорите намират вратички в закона.
Това са фундаментални предизвикателства, които могат да предизвикат колапс на системата от зелени пространства. За съжаление в район Северен няма никаква проектна готовност за паркоустрояване на нови терени. От друга страна, междублоковите пространства са с голям потенциал, но на този етап те са в лош естетически вид.
Тротоарите не са подходящи за придвижване, настилките са амортизирани, кътовете за отдих се нуждаят от реконструкция. Дървесната растителност е в лошо фитосанитарно състояние и е необходима цялостна реконструкция. Храстите и тревните площи се нуждаят от основно обновяване. Пешеходните пространства и площадки са напълно амортизирани, като понастоящем единствено са видими местата, където са били изградени детски площадки, но и те са в лош и дори застрашаващ живота на децата вид.
Ето защо трябва да бъдат предприети спешни мерки по разработване на цялостна и комплексна стратегия, включваща редица дейности по облагородяване на междублоковите пространства, парк „Рибница“, поречието на река „Марица“ и нейното социализиране. Паралелно с това трябва да се обърне внимание на изграждането на нови паркове - „Тодор Каблешков“ и „Филипово“.
Необходимо е синхронизиране на планираното развитие на зелената инфраструктура с развитието на останалите системи на урбанизираната среда и свързване с обкръжаващата природна среда. Конкретни мерки, които трябва да се предприемат, са:
- осигуряване на регулярно напояване от алтернативни водоизточници, съобразно с нуждите на съществуващото озеленяване чрез изграждане на автоматизирани поливни системи в паркове, градини, улични зелени площи;
- опазване целостта и характера на парковите площи от нетипични намеси, включително устояване на инвестиционни намерения и жилищно застрояване;
- увеличаване количеството на зелените площи чрез изграждане на нови, включително благоустрояване на нереализирани такива и приобщаване на нови територии към съществуващи паркове;
- облагородяване на междублоковите пространства и осигуряване на мерки за тяхното запазване за широко ползване от жителите на микро района;
- допълване на действащите наредби по отношение на частна и друг вид собственост върху озеленени територии със задължителен характер по отношение на поддържането им в добър вид като неделима част от зелената система;
- промяна на действащите наредби по отношение опазване и охрана на зелените площи, осъществяване на контрол върху нарушения и възможност за прилагане на санкции.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Ето и пълната листа за Общинския съвет:
1. Георги Колев - водач на листата - роден на 17 август 1972 г. в Пловдив. Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски". Второ поколение юрист. Работи като адвокат от 1997 г. Общински съветник три мандата в Пловдив от ЗС "Ал. Стамболийски".
2. Кирил Търев е млад , успешен и перспективен бизнесмен. Завършил е висшето си образование в швейцарския престижен университет ,,Webster University Geneva”. Собственик е на транспортна фирма. Занимава се също така със строителство и износ на замразени плодове.
3. Петър Петров - млад човек, завършил икономика и е един от най-големите земеделски производители в България, лидер в сферата на замразени плодове с пазар, насочен изцяло към Западна Европа. С голям опит и със сериозна бизнес история за себе си.
4. Таня Георгиева – с богат опит повече от 20 години в хуманитарната сфера и независим експерт по европейски проекти. Една от създателите на изключителния за Европа модел „ Многофункционален социален център“, който съхранява и развива благотворителни каузи и предоставя подкрепа на хора в нужда. Дългогодишен директор на областната организация на Български червен кръст и доказан лидер в привличане на доброволци за обществено значими каузи. Известна е с опита си в хуманитарната дипломация. Използва разумни и модерни механизми за постигането на целите пред нея.
5. Дончо Киров – работи в сферата на сигурността. Смята, че ще допринесе за сигурността на децата в училище и извън него. Желае да работи по превенция на престъпността и за сигурността на възрастните хора. Военен е от резерва и 30 години е служил в Българската армия.
6. Д-р Ангел Молев – един от най-опитните анестезиолози в Пловдив. Началник на отделение по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ „Св. Пантелеймон”. Желае да подобри качеството на общинското здравеопазване. Има магистратура по „Здравен мениджмънт”.
7. Никола Иванов - икономист, работи в сферата на екологията. От години е специалист в управлението, обезвреждането и рециклирането на отпадъци.
8. Бояна Маркова - филолог, специализирала Административен мениджмънт и Local Government в Южно Илинойски Университет в САЩ. Работила е като секретар на Община Родопи, а след това е заемала мениджърски позиции в отдел маркетинг и реклама в печатни и електронни медии. Един мандат общински съветник и член на комисиите по общинска собственост и устройство на територията.
9.Д-р Иван Вандев – специалист хирург-имплантолог. Магистър по обществено здраве и здравен мениджмънт. Придобил е специалност по Дентална имплантология към факултет по дентална медицина град Варна, с което става първия в Пловдив и третия в България тесен специалист с официално призната специалност – Дентална имплантология.
10. Мария Динева – финансов експерт със сериозен опит в сферата на икономиката и финансите
11. Иван Добревски - бивш професионален футболист на клуб Ботев Пловдив. Започнал и израснал в школата на канарчетата. По-голямата част от футболната си кариера е играл за родният си клуб Ботев Пловдив , с който е постигнал много успехи. В момента продължава да работи в сферата на футбола като старши-треньор на Борислав Първомай и ФК Момино.
12. Христо Паунов - заместник-декан на Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“. Има обществена активност, свързана с професионалната му насоченост и научно-преподавателската му дейност. Той е член на Националния съвет на Българския Червен кръст. Провежда лекции и упражнения по Конституционно право, Конституционно правосъдие, Конституционни основи на публичната администрация, Конституционни основи на международните отношения и други. Участвал е в работата на Правните клиники и координира дейността на Студентския клуб по Международно хуманитарно право към ЮФ на ПУ.
13. Радуил Стойнов - експерт в козметичния бранш
14. Николай Димитров Гарабинов - IT специалист, собственик на софтуерна компания с над 10-годишна история и офиси в няколко европейски държави. Участвал в разработката и развитието на едни от най-големите и успешни български уеб проекти.
15. Даниела Николова Николова – Кършева
16. Павел Тодоров Тимонов
17. Стойчо Димитров Тодоринов
18. Петър Манев Петров
19. Димитър Любенов Червенков
20. Петър Николаев Дадански
21. Георги Любомиров Мутафчиев
22. Иван Иванов Запрянов
23. Илия Николов Матаков
24. Илиян Емилов Велков
25. Борис Русев Вълев
26. Владимир Сашов Симеонов
27. Марин Митков Митев
28. Пепи Ангеловски
29. Надежда Георгиева
30. Георги Христов Христев
31. Тонислав Анев Стефанов
32. Александър Захариев Захариев
33. Чавдар Тихомиров Кумчев
34. Калин Георгиев Ганчев
35. Красимира Стаматова Тупарова
36. Любен Минков Жилков
37. Живко Христов Кабасакалов
38. Николай Иванов Стоянов
39. Елиян Иванов Славов
40. Петър Тодоров Атанасов
41. Чавдар Георгиев Марков
42. Станимир Петров Шишков
43. Иван Димитров Банков
44. Петър Петков Кошничарски
45. Мария Стефанова Пашова
46. Марияна Димитрова Чалъмова
47. Марио Георгиев Йорданов
48. Петя Стефанова Иванова
49. Енчо Стоянов Стоянов
50. Валентина Борисова Кисова
51. Антония Георгиева Колева
Формацията подкрепя и независимата експертиза на четирима пловдивчани за районни кметове:
В район "Южен" кандидат за кмет е журналистът Илиян Велков.
В район "Западен" кандидат за кмет е спортистът Иван Запрянов.
В район "Източен" кандидат за кмет е строителният предприемач Илия Матаков.
В район "Северен" кандидат за кмет е политологът и експерт по европроекти Борис Вълев.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!