Възрастна пловдивчанка натрупа данъци за повече от 1000 лева от имот, който е застроен с незаконни постройки в Столипиново. Люба Шаламанова е санкционирана заради неплатени данъци за имот, който на практика не ползва.
Люба Шаламанова е родена в къща с голям двор в „Столипиново”. Семейството ѝ притежава над 7 декара земя там, но от 20 години имотите им са превзети от роми, които са построили десетки незаконни къщи в тях. Истинските собственици имат само задължения да плащат данъците си, но не и право да владеят имотите си.
"Направиха голяма широка стена и дотам – повече навътре не може да се влезе. Завладели са къща с два входа, с чешма, с ток, с всичко. Живеят вътре, дето се казва, и пеят. Нито наем, нито здравей на нас като собственици", каза тя пред bTV.
Люба и семейството ѝ стават все по-големи длъжници, защото отказват да плащат данъците си за заграбените терени. Преди две години Шаламанова опитала да стигне до родния си дом, но не успяла.
Тя има всички необходими документи за собственост на родния си дом, но това се оказва без значение, въпреки поредицата от жалби в полицията и общината.
Две години по-късно незаконните сгради върху земята ѝ се множат, а общината иска от пенсионерката да плаща данъците и заплашва семейството със санкции. Данъкът е за над 1000 лв.
"Как да ги платя, като циганите живеят там? А на моята племенница не ѝ приеха документите за детската градина на детето, защото трябвало да плати данъка. Ние сме четирима души наследници. Не може един човек да плати данъка", категорична е Шаламанова.
Тя среща трудности и с плащането на данъците на къщата, в която живее.
"Отивам да си плащам данъка за къщата и чиновничката казва: Няма да ви взема данъка. Имате един голям данък, трябва първо да го платите и после този за къщата", обяснява жената.
В крайна сметка след големи разправии общината прави компромис за детската градина и внучето е прието, но данъчните задължения продължават да се трупат.
Районният кмет Николай Чунчуков смята, че проблемът с незаконното строителство в цялата страна не може да се реши от общините, защото е създаден в парламента. А държавата, вместо санкции, предвижда права за нашествениците, превзели чужда земя.
Според Чунчуков незаконното строителство продължава, защото сега действащият Закон за устройство на територията дава правото на хората, които са построили незаконни постройки, да обжалват.
"Не може ти в чужд имот, дали било общински или частен имот, да си извършил незаконно строителство и в същото време да ти дават право да обжалваш", категоричен е районният кмет.
По думите му е необходима законодателна промяна.
"Когато ти си извършил строителство в чужд имот, независимо общински, държавен или частен, то не трябва да се дава право и минута да си помислиш, че този човек може да обжалва. Това даже трябва да се криминализира, а не да му даваш право да обжалва", подчерта той.
Докато делата се точат, имотът се ползва от нашествениците, а данъците се плащат от собственика, години наред.
"И продължават още да строят, кой каквото намери. Братът на баба ми има 13,5 декара земя, ако ви заведа да видите колко незаконни сгради има, ще се хванете за главата. Нищо не плащат, а ползват", заяви Люба Шаламанова.
На една от следващите сесии на Общинския съвет в Пловдив ще бъде внесено предложение за данъчна амнистия за хората, чиито закони за заграбени, а те дължат данъци за тях.
Общинският съветник от БСП Ангел Иванов заяви, че такъв проблем имат и други хора и той се прехвърля и към следващото поколение. Според него по принцип данъците не би трябвало да се опрощават, но когато са начислени за собственост, която хората не владеят повече от 25 години, трябва да се търси вариант за разрешаване на казуса.
Айри Мурад, общински съветник от Реформаторския блок, който живее в "Столипиново", също потвърди, че случаите, в които хора се настаняват върху чужда земя, са много.
"Там в едно семейство живеят много хора и като видят празно място, се нанасят", отбеляза той. Според него, ако постройките се събарят, общината трябва да даде жилища на тези хора.
"Проблемите в махалите трябва да бъдат решавани. Държавата и общината трябва да съдействат имотите да бъдат освободени. След това имотът може да бъде продаден, или общината да мисли възможност за купуване и пускане след това за продажба на тези терени", посочи Борислав Инчев, кмет на район "Южен" и председател на ВМРО в Пловдив.