Община Пловдив и ръководството на ДКЦ „Изток“ нямат отношение към действията на личния лекар, при когото е било заведено починалото дете. Това заяви пред TrafficNews директорът на дирекция „Здравеопазване“ в Община Пловдив Лилия Недева по повод трагичния инцидент, който се разследва от полицията.
По думите ѝ личните лекари, които приемат пациенти в ДКЦ „Изток“, са единствено наематели на помещения в лечебното заведение и не са служители на общинската структура.
„Управителят на ДКЦ „Изток“ д-р Спасова няма касателство по случая, защото детето е заведено от родителите при личния лекар. Личните лекари в ДКЦ-то са само наематели. Управителят и Община Пловдив нямат никакво отношение към техните действия или бездействия“, коментира Недева.
Тя подчерта, че общината няма правомощия да извършва проверки на лекари, които не работят в общинско лечебно заведение.
„Личният лекар има собствена практика и е само наемател. Ние няма как да проверяваме неговата дейност“, допълни директорът на дирекция „Здравеопазване“.
От Община Пловдив изразиха съболезнования към близките на починалото дете.
Трагичният случай се разигра по-рано днес, когато родители са пристигнали по спешност в ДКЦ „Изток“ в пловдивския квартал „Столипиново“, носейки детето си на ръце. Незабавно са били изпратени два екипа на полицията и два екипа на Спешна помощ.
Медиците са предприели спешни действия за оказване на помощ, но въпреки усилията им е била констатирана смъртта на детето.
Според предварителна информация детето е погълнало неизвестен предмет или вещество, след което състоянието му рязко се е влошило. Родителите са потърсили незабавно медицинска помощ, като са се насочили към най-близкото лечебно заведение.