Напук на шоковите цени на имоти в Пловдив: Заводът на “Хелиос Металург“ поевтиня с близо 2 млн. за 3 г.

Автор: Plovdiv Now 97242
Напук на шоковите цени на имоти в Пловдив: Заводът на “Хелиос Металург“ поевтиня с близо 2 млн. за 3 г.

Едно от четирите най-големи предприятия за черни метали в България - "Хелиос-металург" в Пловдив отново е обявено на търг след години опити за неговата продажба.

Това е девета поредна публична продан за някогашния индустриален колос. От около 7 години, първо кредиторът в лицето на ДСК, а после и частни съдебни изпълнители опитват да продадат активите на завода, за да бъдат покрити задълженията на "Хелиос-Металург".

Разменна монета става имот от близо 11 дка на бул. "Цариградско шосе" №53, заедно с огромната индустриална инфраструктура върху него - сграда с РЗП от около 10 000 кв.м. и административни обекти, пише TrafficNews.bg.

Причината е необслужена ипотеката върху базата срещу 12 милиона лева банков кредит към ДСК и още няколко неизплатени борчове към други банка. До този момент продажната на огромната база е напълно неуспешно. С времето оценката от близо 13,3 милиона за земя, сгради и оборудване, дадена през 2016 година, се е стопила драстично. През 2019 ЧСИ продава имота, без оборудването му, за 3,4 милиона лева, а днес, три години по-късно търгът е с нова първоначална цена от 1,6 милиона лева. 

Драстичната девалвация, въпреки ръста на цените на имотите за същия период, веротно се дължи на факта, че базата е морално остаряла и амортизирала, както и че няма директен изглед на булеварда. Частният съдебен изпълнител Петко Илиев ще стартира търг за земите и базите на "Хелиос-Металург" на 21 юни.

Дали реален инвеститор ще прояви интерес към завода ще стане ясно в края на юли, когато ще бъдат обявени офертите в тръжните процедури. До тогава обаче заводът на "Хелиос-Металург" остава под ключ, надзираван от бившите собственици и охранителна фирма. 

Как се стигна до тук?

"Хелиос-Металург" ООД е едно от двете дружества, които се обособи след разделянето на дейността на СД "Хелиос" /другата производна фирма е ХМЦ/. Производителят на метали има няколко производствени и логистични бази в София и Бургас, а през 2006 купува част от Домостроителен комбинат, където реализира модерна база за целите на производство на черни метали. 

Дружеството започва с летящ старт през 2007 - 480 работници, формиращи приходи на предприятието от над 104 милиона лева. Бизнес развитието им обаче бързо започва да губи темп. Само седем години по-късно през 2014 г., работният капитал се е стопил с над 1/4 до под 100 души, приходите му едва достигат 31 млн. лева, но разходите дебалансират. Заводът завършва годината с нетна загуба от над 1 милион лева. Следващата година 2015 се оказва фатална - дружеството спира дейността, работниците са разпуснати. Теглени са огромни кредити, които не могат да бъдат обслужвани, според основателите на завода заради икономическата и дори политическата конюнктура. 

Тогава собственикът на предприятието Васил Василев обяснява колапса в компанията с икономическата криза, декапитализацията и с нелоялната конкуренция, създадена в условията на политически решение и в частност ДДС схемите при фирми с капитал от 2 лева. Големите инвестиции, направени в разцвета на икономическата дейност, завличат предприятието с милиони, а двама частни изпълнители - Мариана Обретенова и Петко Илиев започват да разпродават активите на металопроизводителя, за да удовлетворят вземанията на кредиторите. Част от машините са продадени, други все още стоят. 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина