Какви са ползите от санирането и възможностите за кандидатстване през новия програмен период обсъдиха граждани и администрация от пловдивския район "Източен".
Санирането на жилищните сгради увеличава техният „живот“, намалява се разходите за електроенергия, енергийните загуби и енергопотреблението. Изпълнението на енергоспестяващи мерки снижават разходите за отопление с не по-малко от 30 %, което допринася за намаляване на замърсяването на атмосферния въздух.
Общият брой на жилищните сгради в Пловдив, които са обновени по европейска програма, са 72 или общо 4 348 апартамента. Район „Източен“ е най-големият бенефициент по проект, спечелен през 2008 година. Благодарение на финансирането бяха санирани 13 училища и детски градини, като се използваха средства в размер на 5,2 милиона лева.
По Националната програмата за енергийна ефективност в район „Източен“ са подадени 13 жилищни сгради, а към настоящия момент ремонтните дейности са приключени за 6 сгради.
Жителите на район „Източен“ коментираха и други теми като паркиране, зелената система, облагородяването на междублоковите пространства.
По време на срещата бе представен и проектът „Европейски градове като зелена градска врата към лидерството за устойчива енергия” (European cities serving as Green Urban Gate towards Leadership in sustainable Energy – EU GUGLE).
Проектът е финансиран по Седма рамкова програма на ЕС, а Пловдив заедно с Гьотеборг (SE) и Газиантеп (ТR) участва като асоцииран град и провежда дейности, свързани с политиката за обновяване на жилищни сгради.
Проектът започва през 2013/2014 с проучвания от страна на 6-те главни партньори - Виена (AT), Аахен (DE), Милано (IT), Сестао (ES), Тампере (FI) и Братислава (SL), след което при тях са започнали инфраструктурни мерки в определени квартали и групи сгради за саниране, поставяне на соларни бойлери и други съоръжения за подобряване на енергийна ефективност.
Общо 9 европейски града по проекта EU GUGLE обединяват усилията си, използвайки информация, събрана чрез задълбочени проучвания на интелигентното обновяване на сгради, за да приложат иновативни решения, адаптирани към специфичните местни нужди.