Община Садово реши да рекултивира депото за утайки край Катуница

Автор: Соня Желязкова 1653
Община Садово реши да рекултивира депото за утайки край Катуница

След пожара в депото за утайки край Катуница, който горя 16 дни, Община Садово обяви намерение да рекултивира терена. Администрацията е изровила стария проект, с който иска да облагороди пространството около бившето хвостохранилище. Целта да се подобри състоянието на имота с площ от 104 дка, за да не се допусне замърсяване на почви, води, подпочвени води, както и да се възстанови биологичното разнообразие в района, предаде trafficnews.bg.

Планираните по проект дейности включват изграждане на защитни диги, за да се предпазят река Чая и близките терени. Изпълнение на стабилизиращ пласт върху повърхността на утайките, изграждане на горен изолиращ екран за осигуряване на изолацията на повърхността на депото срещу проникване на повърхностни води и други атмосферни влияния. Отделените газове и инфилтрата ще бъдат отведени чрез дренажна система от депото по време на строителството.

Предвижда се още биологична рекултивация за подобряване условията на месторастене и посаждане на растителност. Част от мерките включват ограничаване на достъпа до депото чрез изграждането на нова ограда. Целият обект ще бъде ограден със стоманобетонови колове и шест реда бодлива тел. Предвидени са два подхода за автомобили и два входа за хора. Оградата е с обща дължина 1890 м., като през 50 м. да ще се поставят предупредителни табели, забраняващи влизането на територията на хвостохранилището.


Снимка: Оградата на хвостохранилището, заснета по време на пожара 

Община Садово мотивира проекта си с това, че рекултивацията ще намали значително риска от бъдещи бедствия и замърсявания на района, както и ще подобри биологичното разнообразие в защитените зони.

Вече е подадено инвестиционно предложение към РИОСВ-Пловдив, която трябва да прецени трябва ли да се извършва процедура по Оценка за въздействието върху околната среда. Случило се е в първия възможен момент след ликвидирането на пожара – на 14 ноември. Това е второто внасяне на проекта за разглеждане от екоинспекцията, тъй като предходното не бе реализирано, а срокът за давност изтече. Тогавашният директор Стефан Шилев издаде решение, че не е нужно да се провежда процедура по ОВОС, тъй като рекултивацията няма възможност да окаже негативно въздействие върху околната среда.


Депото за урайки, изградено на територията на бивша кариера за инетрни материали

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина