Църквичка - обичай, съхранен до ден днешен в първомайското село Брягово

Автор: Plovdiv Now 32338
Църквичка - обичай, съхранен до ден днешен в първомайското село Брягово

Годината е 2022-ра, а българското село бележи възход. Все повече се купуват имоти извън града с цел инвестиция, сдобиване с вила за прекарване на уикендите и ваканциите или радикална смяна на начина на живот – промяна на местожителството. Не след дълго новоселецът бива въвлечен в местния бит и традиции и преоткрива онази действителност, която е преживявал като дете в селото на бабите и дядовците си и за която е чувал от техните разкази.

Както всеки аспект от живота, така и обичаите се трансформират, приспособяват се към модерното, други изчезват напълно или пък се възраждат поради необходимостта от съществуването на устои, които да поддържат духовната сила и да сплотяват хората. Един такъв обичай е Църквичка, който до ден днешен се е съхранил в първомайското село Брягово.

Църквичка е предхристиянски обред, който се случва в съботата между Петковден и Димитровден. Предназначението му включва пропъждане на злите сили, наричане за здраве сред децата, отправяне на благодарност за плодородието и отбелязване  края на земеделската година.

Рано сутринта жените по махали приготвят огнището за курбана – както той (вари се фасул), така и цялата поднесена храна, трябва да е постна. Мястото задължително е на кръстопът, защото според народните вярвания там се събират лошите сили и те трябва да бъдат прогонени. Затова предварително то се освещава. На земята се нареждат месали, върху които се поставят питите, плодовете.

Присъстват само жени и деца, а по-късно се присъединяват и мъжете. Най-възрастната сред тях изрича молитва, прикадява се храната, фасулът се разсипва в съдовете. Донесената от всеки дом пита се раздава между съседите и така се умилостивяват лелиците (по този начин в миналото са се наричали болестите, които ходят по децата).

Обичаят е любим в село Брягово и се спазва всяка година.

Благодарение на инициативността на бряговци, новодошлите също биват посветени в местните обичаи и традиции. Така селската общност се утвърждава, а селото ще го бъде.

Специални благодарности отправят хората на Лозка Борисова, председател на читалище „Развитие - 1895“, която се е посветила на съхранението на историята и етнографията на с. Брягово.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина