В средновековната секция на сегашната експозиция на Историческия музей в Перущица присъства добре запазен боздуган.
Оръжието обаче не постъпва в Музея вследствие на проведени разкопки, дарение или откупка, а е внесен от уредника Еньо Стоянов и вписан от него на 18.12.1958 г. Дали този експонат е бил дарен, днес не може да се установи. По-важното в конкретния случай е липсата на всякаква информация за мястото на намиране на оръжието, което отваря широк прозорец от вероятности относно произхода му.
През годините, откакто боздуганът е част от експозицията, не са правени опити от музейните работници да
определят типа на оръжието и времевия отрязък на неговото използване. По аналогия той е представян заедно с други експонати, свързани със средновековната крепост Перистица (тоест от периода на Второто Българско царство), което обаче не позволява по-точна датировка на оръжието, тъй като времевият диапазон на функционирането на твърдината, преминала от неградско укрепено селище в същинска военна крепост до разрушаването ѝ, е твърде обширен – близо девет столетия.
Настоящата статия си поставя за цел не само да въведе в научен оборот непубликувания до сега боздуган от ИМ-Перущица чрез неговото коректно описание и идентификация, но и опит да се изработи хипотеза за това кога, кой и как е могъл да използва такъв вид оръжие през разглеждания период.
Това носи определено значение, отчитайки факта, че историята на землището на Перущица, особено в периода от втората половина на XIV век до началото на XIX век, е слабо документирана. Следователно задълбоченото проучване на всеки експонат е ценен принос по пътя на реконструиране на историческото минало на селището, което, за съжаление, често пъти е сегментирано и недотам осмислено.
Типологията на боздуганите е най-добре описана в монографията на археолога Стоян Попов – „Боздуганите от днешните български земи (X-XVII век), Сбирка Ватеви“. В това изследване авторът е имал възможност да се запознае лично с 482 боздугана, които групира в 21 типа с 54 подтипа и 26 варианта на подтиповете. Понастоящем не ми е известна по-подробна и по-изчерпателна характеристика на всички възможни форми на този вид оръжие. Именно това изследване послужи за изходна точка при идентификацията на разглеждания артефакт, представен в експозицията на ИМ-Перущица.
Автор: Марио Джасим, уредник в Исторически музей в Перущица.