Първият в страната зелен кът за четене в селско училище бе открит днес в двора на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в пловдивското село Труд. С огромно усърдие учениците засадиха ароматни билки – маточина, розмарин и мента, в специално изградени кашпи пейки. Край тях посадиха и японски вишни, за да могат да четат книжки на сянка по време на междучасията или в свободното си време. Проектът цели да насърчи любовта на децата към книгите и в същото време ги учи да се грижат за растенията, превръщайки се в своеобразни екопатрули.
Откриването бе съпроводено с пъстро тържество. Учители, облечени в народни носии, изпълниха традиционни хора, а децата – също пременени в носии, посрещнаха гостите с питка. Музикалното оформление бе поверено на учителя по музика Атанас Младенов – един от най-добрите гайдари в страната и ръководител на състава „Войводите“.
Проектът е част от инициативата на фондация „Детски книги“, ръководена от Валентина Стоева - съпредседател на Европейската мрежа за четене EURead.
По време на откриването Стоева обясни, че изборът на училището в село Труд не е случаен. То отговаря на всички критерии - активна училищна библиотека, мотивирани учители и силен интерес към четенето от страна на децата. Миналата година в училището бе открита библиотека със собствени средства, а библиотекарят Светла Божилова бе номинирана за Библиотекар на годината. Сега библиотеката се обогатява с още 100 заглавия, подбрани специално с цел да развиват функционалната грамотност на учениците.
„Мисията ни е да развиваме грамотността и да даваме сили на тези страхотни деца, които отглеждаме в България, да знаят кои са техните корени. Да пазят и културно-историческото наследство, и спомена за това какво е България, за да го пренасят напред в работата си. И да бъдат много успешни. Защото в крайна сметка ние има с какво да се гордеем”, посочи Стоева.
Тя е категорична, че зеленият кът за четене в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде изключително успешен. Защото докато в цяла Европа се закриват училищни библиотеки, тук не само има такава, но и децата буквално я препълват в междучасията.
„Невъзможно е децата да се превръщат в читатели, да бъдат знаещи и можещи, ако те нямат достъп до книги. А най-лесният достъп е с помощта на училищната библиотека, която би могла да облекчи и работата на учителите. Надявам се този зелен кът да носи много радост на децата и те да се грижат за него, защото това е добър начин да видят как, когато полагаш грижи, твоите действия могат да дадат реални резултати”, допълни Стоева.
Тя се обърна към децата, споделяйки, че „четенето е суперсила“. То не само развива мисленето и речниковия запас, но също така дава умения, които са приложими във всяка професия. Отговорите на всички въпроси, които ги интересуват, не са в YouTube и TikTok, а именно в книгите.
Това е 14-тото училище в страната, в което се реализира подобен проект, но първото селско училище, което става част от инициативата.
Директорката на училището Тоня Коева благодари за подкрепата и заяви, че новият зелен кът ще се използва не само за четене, но и за вдъхновение – за писане на собствени книги, стихове, създаване на и люстрации и колажи. „Щастливи сме, че нашата училищна библиотека ще бъде обогатена с още 100 книги. Убедена съм, че интересът към четенето и ученето ще се повиши. Ценим тази придобивка и ще се грижим за нея, за да има дълготраен ефект“, каза тя.