26-годишен мъж и 42-годишна жена се сдобиха с обвинения от Районна прокуратура - Пловдив за нарушаване на задължителната карантина, под която са били поставени.
Те не са изпълнили задължението да не напускат дома си или мястото за настаняване, на което са посочили, че ще пребивават за посочения в предписанието срок, като деянието е извършено по време на извънредно положение, свързано с разпространението на коронавируса.
На 19 март мъжът се е върнал от Германия, като влязъл в България през ГКПП-Дунав мост – 2, при град Видин. Инспектори от РЗИ му издали предписание за поставяне под карантина за срок от 14 дни на посочен от него адрес в Пловдив. На 30 март полицейски служители са извършили проверка в жилището. Там била жената, с която мъжът е живеел на съпружески начала. Тя е казала, че е отишъл до магазина, за да купи лекарства. Полицаите изчакали 15 минути. През това време карантинираният се е върнал, като не носел предпазни средства - маска и ръкавици, нито пък покупки и лекарства. Той отговорил на полицаите, че бил ходил до магазина, но без да обясни за какво. Служителите на МВР му разпоредили да не напуска дома си и му връчили протокол за предупреждение, съставен по реда на Закона за МВР.
Вторият обвинителен акт е спрямо 42-годишната жена, която се върнала от Германия на 16 март 2020 г., като й е била предписана задължителна 14-дневна карантина на посочен от нея адрес в село Труд, община "Марица". На 28 март жената е била потърсена от полицейски служители, които не я открили в дома й. Те се свързали с нея по мобилния телефон, а тя им обяснила, че в момента е при нейна приятелка и ще се прибере след малко. След като се върнала, тя казала, че била до църквата, близо до дома й. Полицаите отговорили, че минали покрай храма, който бил затворен и пред него нямало хора. Служителите на МВР предупредили жената да не нарушава карантината и тя се прибрала вкъщи.
След влезли в сила законодателни промени наказанието за нарушаване на наредба, правила или мерки, издадени против разпространяването или появяването на заразителна болест по хората, по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, е до пет години „лишаване от свобода“ и глоба в размер от десет до петдесет хиляди лева.