Учители от целия регион ще споделят опит и добри практики по отношение на задържането на децата в училище. Срещата ще се проведе в най-новото училище в региона, което се намира на територията на община Марица.
Повече от 120 учители ще вземат участие във форум на тема „Иновативни практики за интеркултурно взаимодействие на заинтересованите страни в образованието”. Проектът стартира на 17 март 2018 в актовата зала на СУ „Васил Левски" с.Маноле, община Марица, област Пловдив. Основен акцент ще бъдат практиките и иновациите, приложими в българското училище, включително и тези, свързани с учениците от ромски произход.
По време на събитието ще бъдат споделени добри практики по програма „Намаляване на отпадането на ромските деца от училище". Участници от 8 общини ще представят своя опит по въвеждане на интеркултурно образование и задържане на децата в училище. Целта е да се обогати педагогическата общност със съвременни методи за работа с ученици, родители и институции по отношение на намаляване отпадането на ромските деца от училище.
В рамките на форума ще се акцентира на споделеност от провеждане на родителски тренинги и обмяна на опит между ученическите парламенти и родителски клубове. Участниците ще посетят и Културно-исторически център МАЛ ТЕПЕ. Това ще бъде продължение на проекта, партньорството и разширяване на обхвата на Програма за превенция на отпадането на учениците от училище.
Събитието ще стартира на 17 март 2018 от 10:00 часа в най-новото училище в областта - СУ „Васил Левски" с.Маноле, община Марица. Неговото първо издание се организира Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе" по проект „Всеки ученик ще бъде отличник".
Гости на Регионалния форум ще бъдат: Иванка Киркова - Началник на Регионално управление по образование - Пловдив; Проф. д.п.н. Румяна Танкова – Декан на Педагогически факултет на ПУ”Паисий Хилендарски”; Проф.д.п.н. Пламен Радев, Ръководител катедра „Педагогика и управление на образованието” в ПУ“Паисий Хилендарски“; д-р Зоя Микова – преподавател в АМТИИ – гр.Пловдив; Доц. д-р Йосиф Нунев, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, Педагогически колеж – Плевен; Проф. д-р Янка Тоцева – преподавател по педагогика и реторика; Дориана Басамакова – Директор „Оценка и въздействие“ към Тръст за социална алтернатива; Деян Колев – Председател на Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе”; Теодора Крумова – зам.-председател на ЦМДЕТ”Амалипе”; Петя Димитрова, Нели Николова, Бисера Димитрова – регионални координатори на ЦМЕДТ”Амалипе”, както и представители на Общини Раковски, Садово и Септември.