Корейски топ журналисти за първи път гостуваха на Община Марица

Автор: Plovdiv Now 988
Корейски топ журналисти за първи път гостуваха на Община Марица

Топ журналисти от Южна Корея за първи път посетиха Община Марица. Те бяха посрещнати от кмета Димитър Иванов в културно-информационен център „Малтепе“ в Маноле. Той ги запозна с дейността на общината, с историята и забележителностите, с подкрепата на инвеститорите и развитието на индустриалната и културна инфраструктура в региона.

Кметът разказа за реализацията на проекта „Малтепе“, финансиран по Норвежката програма, и идеята в центъра децата да се запознаят отблизо с историята на археологическите разкопки и с работата на изследователите. „Създадохме проекта, за да съхраним една от най-старите могили в Европа, за да привлечем интереса на туристи и да създадем условия за устойчиво развитие. Осъществихме центъра в духа на новите тенденции за изнесено обучение извън учебната среда, като дейността му е финансирана от общината, което не е честа практика в страната, но за нас е важно не само да съхраним културно-историческото наследство, но и да го предадем на нашите деца“, посочи Димитър Иванов.

Ръководителят на „Малтепе“ Дияна Мичокова допълни, че центърът е мост между миналото и бъдещето. „Изследваме ролята на керамиката в хода на човешката история, като се стараем да направим връзка със съвременността. Образователната програма е тясно свързана с археологическите разкопки на Малтепе. Учене чрез преживяване е основният метод, чрез който работим. Всичко, което децата тук изработват го взимат за вкъщи за спомен“, посочи Мичокова. Тя подчерта, че за 10 години „Малтепе“ се е превърнал в един от най-предпочитаните образователни центрове в страната.

„Основното ни богатство са младите хора и политиката, която водим заедно с екипа ми е насочена към тях – да им предоставим добро образование, да останат да живеят в общината. Гордеем се с техните успехи както в образованието, така и в IT сектора, в спорта и в изкуствата. Изградихме 10 нови детски градини, превърнахме от основни в средни 3 училища и продължаваме да работим за подобряване на образователната, културната и пътна инфраструктура. Залагаме на спорта, като финансираме 26 клуба, построихме 3 модерни многофункционални зали, игрища, над 45 фитнес и детски площадки, като повече от 3000 наши жители са членове на самодейни състави“, заяви Димитър Иванов. След това покани гостите да се присъединят към интерактивните занимания в центъра.

Корейските журналисти, водени от напътствията на Росица Лилова, сътвориха собственоръчно от керамика сувенири, които запазиха за спомен. По-късно опитаха традиционни местни продукти, произведени в екоферми в региона, както и характерни за българската кухня ястия – сърми, баница, тиквеник и други. Кметът разказа и за конкурса за домашна лютеница, който от три години общината организира и чието първо издание се е провело в КИЦ „Малтепе“. Корейските журналисти останаха очаровани от домашно приготвените ястия и задаваха въпроси за биопродуктите, които се произвеждат в региона.

Сред гостите бяха президентът на АЖК Пак Джонг-хьон, който е изградил кариерата си във водещия южнокорейски всекидневник The Segye Times и вицепрезидентът Ю Чун-хуан – най-популярният телевизионен журналист в Южна Корея в обществената медийна група МВС, която разполага със 17 регионални центрове. Заедно с тях в делегацията бяха генералният секретар на АЖК Ким Йонг-ман и заместник-главният редактор Канг А-йон. Те бяха придружавани от председателя на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова, в който членуват повече от 3200 журналисти от страната.

„Очаровани сме от това, което видяхме. Запознахме се с изключителното богатство на история и традиции, които ръководството на местната власт подкрепя. Възхитени сме, че кметът Димитър Иванов говори с любов за децата, за тяхното образование и инвестира в тяхното бъдеще. Това, което ни впечатли са гостоприемството, реализираните проекти, отдадеността на каузи, които ще пренесем и в нашата страна“, посочи президентът на Асоциацията на корейските журналисти Пак Джонг-хьон, а накрая на български каза: „Обичам Община Марица. Обичам България“. „Впечатлен съм, че искате да запазите историята, археологията и културата на българския дух“, заяви от своя страна вицепрезидентът Ю.

В края на срещата Димитър Иванов връчи на корейските журналисти плакети и герб на общината, а те му подариха играчка с образа на главния герой Уилсън в най-гледаното предаване в Южна Корея „I love alone“, което представя живота на популярни личности, както и албуми с автографи на известни кей поп изпълнители.

По-късно гостите се отправиха към Тракия икономическа зона, придружавани от заместник-кмета Николай Стаматов. Там ги посрещна нейният съосновател и изпълнителен директор инж. Пламен Панчев. Той им разказа за най-голямата индустриална зона в страната, създадена преди близо 30 години и разположена на площ от 3,3 млн. кв. м. „До момента в нея са построени повече от 200 предприятия на инвеститори от 12 държави. Инвестициите надхвърлят 4,2 млрд. лв., като се стремим се да осигуряваме възобновяема зелена енергия в зоната“, посочи инж. Панчев. Той допълни предимствата на бизнес парка. „Това, което ни отличава от останалите индустриални зони е, че работим в синхрон с местната власт. Заедно представяме региона и тези съвместни дейности ни помогнаха, за да имаме успешни резултати и да се превърнем в най-предпочитаната за инвеститори индустриална зона у нас“, подчерта той и заяви, че усилията, които полага бизнесът съвместно с местната власт и държавата в областта на образованието вече са започнали да дават основание инвеститорите да инвестират в зоната. Инж. Панчев уточни, че разкритият обучителен център, в който се подготвят 1000 кадри годишно, се превръща в средище за висококвалифицирани кадри за предприятията. „Надяваме се с ваша помощ в Южна Корея да разберат повече за нас и възможностите, които предоставяме“, заключи Пламен Панчев. 

По-късно корейските журналисти се отправиха към Пловдив, където разгледаха Стария град Пловдив и Епископската базилика, посетиха Цар-Симеоновата градина и фестивала „Флоропополис“, където видяха пъстроцветните килими, изобразяващи буквите от българската азбука. Чуждестранната делегация имаше възможността да се наслади и на спектакъла на ансамбъл „Българе“ на Античния театър. На следващия ден корейските журналисти се срещнаха с колегите си от най-стария вестник в България, създаден след Освобождението – „Марица“. По-късно се отправиха за Варна.

 

Корейската делегация е в България по покана на Съюза на българските журналисти с цел да се запознаe с икономическото развитие, инвестиционния климат и културния обмен между двете страни. Двудневната визита на корейската делегация се осъществява в рамките на подписаното през 2015 г. Споразумение за сътрудничество между СБЖ и Асоциацията на журналистите на Южна Корея, която представлява повече от 15 000 членове, обединени в дружества от 204 медии.

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина