Кметът на община Марица: Започваме ремонт на уличната мрежа

Автор: Валерия Василева 8163
Кметът на община Марица: Започваме ремонт на уличната мрежа

Димитър Иванов е роден на 4 февруари 1971 година в Пловдив. През 1996 г. получава бакалавърска степен от факултета по математика и информатика на Пловдивския университет „Пайсий Хилендарски” – специалност Математика. През май 2007 г. защитава с отличен магистърска степен в Аграрен университет – Пловдив и получава професионална квалификация агроном. Започва професионалния си път през 1998 г. във фирма  „Тракия агроинвест”. А по-късно работи в „Лотос-2000” ООД.

От 2000 г. до избирането му за кмет на Община „Марица” е главен експерт в Държавен фонд „Земеделие. Бил е съветник в Общински съвет „Марица” от листата на БЗНС   в два последователни мандата: в периода 2003 – 2007 г. и 2007 – 2011 г. На местните избори през 2011 г. е издигнат за кандидат за кмет в 17 МИР от коалиция Обединени земеделци – ГЕРБ.

Печели местния вот на 30 октомври 2011 г. и на 8 ноември полага клетва като кмет на Община „Марица”. Член на Областния съвет за развитие и на регионалния съвет за развитие на Южен централен район. Женен, с две деца.

 

– Г-н Иванов, вие сте втори мандат кмет на община „Марица“, която на 25 март чества 30-годишен юбилей. Какво е да сте начело на една толкова разнородна и многолика община?

– Предизвикателство, което обаче наред с трудностите, ми носи и много удовлетворение. Кметът е представител на държавата, когото обикновените хора търсят при всяка ситуация. Те считат, че именно той е човекът, който може да реши проблемите им. Кметът на една такава община трябва да има познания във всички области на живота – бизнес, икономика, психология. Но най-вече трябва да умее да работи с хората. В моя кабинет разрешение на проблемите си са намирали както представителите на едрия бизнес, така и ромите от с. Калековец. Аз се отнасям по един и същ начин към всички и се опитвам да им помогна.

– Кои са най-значимите постижения, с които се гордеете по време на управлението си?

– Преди 2 години, за по-малко от година, бе построено ново училище в с. Маноле, заедно с модерна спортна зала по последни европейски стандарти. Сградата на предишното е на близо 100 години и не подлежеше на ремонт. Първият проект е от 1986 г. – тогава строежът е започнал и е бил замразен. Оттогава жителите на третото по големина населено място в общината, чакат изграждането на ново училище за децата си.

За по-малко от 4 години изградихме 6 съвсем нови детски градини и изцяло реконструирахме 7 стари.

През последните години в Рогош – второто по големина населено място в общината, са се заселили много млади семейства с малки деца, за които няма места в 50-годишната сграда на детска градина „Пролет“.

Само за 4 месеца бе построен новият корпус на забавачката. След разширението, в „Пролет“ се обучават 155 деца, разпределени в 6 групи. В двора пък са направени 2 детски площадки, изпълнени по всички съвременни изисквания.

Хората в с. Скутаре са чакали нова детска градина в продължение на 35 години.

Новата сграда, която изградихме е с разгърната застроена площ от 917 кв. м и се помещава в 2 корпуса, свързани помежду си с топла връзка. Градината е предназначена за 4 групи, като има възможност да бъде разкрита и яслена. Четири нови детски площадки, изпълнени изцяло по европейски стандарти, са разположени на над 2000 кв. м. Те са с противоударна настилка и с комбинирани детски съоръжения. Инвестицията е осигурена от бюджета на община „Марица“.

Вече имаме нови детски градини във Войводиново, Труд, Крислово. Най-много се радвам на наскоро построената забавачка в с. Граф Игнатиево. Предишната беше на повече от 100 години, от пръст, и изграждайки тази модерна детска градина, върнахме децата в нея. За по-малко от две години с. Граф Игнатиево вече се нуждае от по-голяма сграда, която ще бъде факт до месеци.

– Кои са целите, които Ви предстои да постигнете?

– Наясно съм с абсолютно всички проблеми в община „Марица“. Смятам, че с изграждането на последните две нови детски градини, въпросът с предучилищното образование е решен. Така че в момента, на дневен ред пред ръководството на общината, е решаването на проблема с ремонта на улиците и тротоарите във всички 19 населени места в общината.

Започнахме мащабни проекти по реконструкцията на двете най-големи градини – в селата Костиево и Царацово.

Проектирали сме още 2 нови детски градини – в Строево и Калековец, чието строителство ще стартира тази година. Планираме проектиране и изграждане на ново кметство в с. Трилистник.

Ще пристъпим към изпълнение на втори етап от проекта на новопостроеното читалище в с. Желязно – там ще се премести и кметството, което в момента е в барака.

Започнахме строителството и на нов площад в с. Войводиново, който ще е на площ от 1,6 дка, а в единия му край ще бъде изградена 100 кв. м масивна повдигната сцена с професионални размери. Около него ще бъде разположен около 3,4 дка парк с алеи, в които ще има 30 пейки. Ще се поставят ново осветление и поливна система. В едната част на парка, който ще бъде богато залесен, ще има 60 кв. м островче с цветя.

Предстои проектиране и изграждане на многофункционална спортна зала в училището в с. Труд, в процес на проектиране е нова зала за читалището в с. Крислово. На финалната права е и откриването на новопостроената здравна служба в Костиево.

Най-важната ни задача обаче е извършването на цялостна подмяна и ремонт на уличното осветление на всички 19 населени места в общината. Ако до края на мандата приключим тази амбициозна програма – ще сме си свършили работата.

– Община „Марица“ е селищна система от 19 села. Как смятате да задържите младите хора тук?

– Приоритет №1 за община „Марица“ и по време на първия, и в този мандат, са младите хора и най-вече децата. Това ни дава стимул да продължаваме със строителството на спортни съоръжения и бази, училища, детски градини и площадки. Изграждаме нови читалища и реновираме сградите на по-старите. Много от младите хора през последните години се преселват от Пловдив в села на територията на нашата община, заради по-спокойния живот, по-ниските данъци и подобрената инфраструктура, разрастването на индустриалната зона и възможностите за работа в нея. Заради това община „Марица“ е една от малкото селищни системи от подобен тип, чието население непрекъснато се увеличава. Това е и основната причина да строим непрекъснато нови детски градини и училища.

– Вашата оценка и очаквания за бизнес инвестициите на територията на община „Марица“?

– Доверието на бизнеса в община „Марица“ е на изключително високо ниво. Показателен за това е фактът, че все повече големи български и международни инвеститори купуват терени и изграждат предприятия и заводи.

Продължава работата по инфраструктурата на индустриална зона „Марица“ и това е една от причините за наплива на толкова много инвеститори тук. Осигурени са ток и вода, а всяка година има постоянен интерес за нови инвестиции в зоната.

– Какви са възможностите за спорт в община „Марица“?

– Наскоро лично президентът на БФС Борислав Михайлов ми връчи почетен плакет за изключителен принос за развитието на футбола в общината. Той даде извънредно висока оценка за подкрепата за родния спорт, която оказва община „Марица“ и ръководството й. Михайлов изказа специални благодарности за безупречната ни работа и образцовото партньорство с БФС. Отличието бе дадено и затова, че с 14-те си клуба и още 10 детско-юношески школи, „Марица“ е сред общините с най-много футболни отбори.

Друго високо признание за развитието на спорта в община „Марица“ е факта, че тя бе избрана за домакин на най-мащабното спортно мероприятие в детско-юношеския спорт в България – 23-тите държавни игри на спортистите от малките селища под патронажа на министъра на спорта г-н Красен Кралев.

– Кои са успехите на община „Марица“ в сферата на културата?

– На 17-ти юни миналата година отвори врати Културно-информационния център „Малтепе“, край село Маноле. Той се намира до най-голямата надгробна могила на територията на България от времето на траките с диаметър 120 м и височина 26 м.

 „Малтепе“ е едно от трите най-мащабни съоръжения, направени от човешка ръка на Балканския полуостров. В него посетителите могат да видят 10-минутния филм за културата на траките, дарен на центъра от авторката – талантливата Йоана Ботева от Панагюрище. През уикенда се провежда детска школа по керамика и рисуване, за която децата се записват седмици напред. Всеки посетител може да си изработи сам чаша, пано или сувенир в уникалните исторически работилници, оборудвани с керамична пещ, грънчарско колело и стан за тъкане.

Построен е археологически комплекс с информационен и експозиционен център. Обособена е зона за учебна археология, реставрация и музейни практики.

Даваме възможност на хората да се докоснат до времето на древните траки, чрез създаването на уникално по рода си пространство, в което са експонирани копия на артефакти, реконструкция на древни вярвания и погребални практики на тракийските владетели, управлявали царството на одрисите и Филипопол в периода I в. пр. Хр. – II в. сл. Хр. А с помощта на мултимедийни ефекти всеки турист ще се почувства като участник в конкретния исторически момент.

Не бива да забравяме и грижите, които ръководството на община „Марица“ полага за читалищата, в които кипи богат културен и духовен живот. По селата именно читалищата са средище на всички културни мероприятия, съхраняват българските традиции и са притегателно място за млади и стари.

– Напоследък местни политици пак повдигат темата за закриването на община „Марица“ и преминаването й към Пловдив. Как ще коментирате това?

– Жителите трябва да бъдат спокойни, че ръководството на община „Марица“ няма да допусне да бъде нарушена целостта й и тя ще си остане самостоятелна структурна единица в държавата. Няма логика селищна система със спецификата и характеристиката на община „Марица“, да бъде претопена при подобно административно прекрояване.

Искам да припомня, че през 2009 г., по време на предишното ръководство на общината, Общински съвет „Марица“, почти с пълно мнозинство, прие декларация срещу закриването й. Кметовете на 19-те населени места в община „Марица“ също внесоха в Общинския съвет втора декларация и подписка срещу заличаването й. И аз като кмет, съм готов да защитавам с всички законови средства, запазването на целостта на община „Марица“.   

– Как според Вас ще изглежда община „Марица“ след още 30 години?

– Моята визия за община „Марица“ след 30 години е, че селата в нея ще бъдат изключително модерни, с красиви къщи, асфалтирани улици, широки тротоари, детски площадки и паркове, в които играят деца. Смятам, че в индустриалната зона на община „Марица“ ще изникнат още много нови високотехнологични предприятия и заводи. Вярвам, че след още 30 години населението ще продължава да се увеличава, а селищата ще се разрастват и във всяко от тях ще има поне по 2 детски градини и училище.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина