Действия, които спешно трябва да се предприемат, за да се избегнат инциденти, свързани със срутището край язовир "Кричим", бяха дискутирани днес в Областна управа. Това е поредна работна среща, свикана от областния управител Здравко Димитров. На нея присъстваха кметът на община Кричим Атанас Калчев, експертът в община Кричим доц. Стойнев, представители на „Регионална дирекция по горите“ – Пловдив, Областна пътно управление – Пловдив, „Напоителни системи“ и Областна администрация – Пловдив.
Първата и неотложна задача е да се направи обстойно изследване и анализ на срутищните процеси, заяви доц. Стойнев. Такова не е правено от 1967 година, когато е започнал процесът по изграждане на язовирната стена. Той подчерта, че процесите трябва да бъдат анализирани и тогава да бъдат предложени конкретни мерки за тяхното контролиране. Геотехническият анализ трябва да даде пълна яснота за количеството земна маса, която може да попадне в чашата на язовир Кричим при евентуално внезапно срутване на земно-скални маси и количеството вода, което би могло да застраши населението по поречието на река Въча, след което да се пристъпи към изграждане на контролно-оповестителна система или да се премине към варианти за стабилизиране, или контролирано взривяване на скалния откос.
Областният управител беше категоричен, че всички усилия на държавните ведомства, трябва да бъдат насочени в посока на приемането на работещо решение на проблема. На следващата среща, която г-н Димитров ще свика в началото на идния месец, се очаква обстоен доклад за настоящото състояние на срутището, предоставен от експертите на „Язовири и каскади“ - НЕК ЕАД „Водноелектрически централи“- язовирен район „Въча“, „Геозащита“ и анализа на доц. Стойнев и тогава да бъдат начертани конкретните действия за превенция, оповестяване и защита.