45-годишният Борислав Върбанов се изправи пред Окръжния съд в Пловдив, обвинен в причиняване на смърт по непредпазливост при тежко пътнотранспортно произшествие. Инцидентът, при който загина 90-годишният Митьо Митев, се случил в село Дъбене през август 2024 година.
Според събраните доказателства, Върбанов управлявал автомобил „Мерцедес” и се движел с около 55 км/ч в зона с ограничение от 40 км/ч. В района имало ясно поставени пътни знаци – забрана за изпреварване и внимание – деца.
Фаталният сблъсък станал на едно от кръстовищата в селото, където друг автомобил, също „Мерцедес” , предприел ляв завой. Колата на Върбанов се ударила с висока скорост в задната част на завиващото превозно средство, което отскочило и връхлетяло върху възрастния пешеходец, намиращ се на тротоара. Митьо Митев бил тежко ранен и откаран в пловдивска болница, където по-късно починал от множествените травми.
Разследването установило, че Борислав Върбанов не само е превишил допустимата скорост, но и не се е съобразил с пътната обстановка и наличната сигнализация.
Една година след тежката катастрофа, 45-годишният мъж се сдоби с обвинение и се изправи пред Окръжен съд. В залата днес близките на Митев липсваха. Двете му дъщери се представляваха от адвокат Галин Манолов. По време на разпоредителното заседание те се конституираха като частни обвинители.
Пред магистратите защитата на Върбанов – адвокат Василев, поиска делото да се върне на държавното обвинение. Причината – допуснати процесуални нарушения в обвинителния акт.
„Не е направен анализ на поведението на другия водач, участвал в ПТП-то и дали същият не е съпричастен към деянието. Освен това не ни бе уважено искането за допълнителна експертиза в тази връзка. Не на последно място има допусната грешка в мястото на инцидента. Веднъж се говори за улица „Единадесета”, а след това улица „Първа”. Ако бяха описани правилно всички тези обстоятелства, можеше да се възползваме от правото си да поискаме делото да се гледа по някоя от диференцираните процедури”, заяви адвокат Василев,като допълни, че ако исканията му не бъдат уважени, то ще настоява за гледане на делото по общия ред.
За разпит на всички вещи лица и свидетели настоя и представителят на държавното обвинение.
В крайна сметка обаче Окръжен съд върна на прокурора делото. Според магистратите е допусната фактическа грешка. В обвинителния акт са описани всички нарушения, извършени от Борислав Върбанов, но единствено словом, без да е конкретизирано коя хипотеза точно е нарушена на дадения член. Това създава неяснота и от там се нарушават правата на обвиняемият.
Така делото бе прекратено, а обвинителния акт върнат.