Музей! В древна Гърция е имало храмове или места в тях, посветени на Музите, покровителките на изкуствата. Днес може да има музей дори на лошото изкуство или без реални вещи (виртуални музеи), а технологията и възможността да опознаваме по-лесно света чрез интернет води до промяна на ценностите и местата на различните музеи както в световната класация, така и на мястото на музея в нашия живот. Увеличава ли се или намалява ролята на музеите днес в живота ни? Какво е въздействието на музеите върху нашата културна идентичност? Какво научаваме от музеите и какво може да научим от тях в бъдеще? Какво означава съвременен музей?
Това са някои от въпросите, на които ще отговарят проф. д-р и. д-р о. Лолита Николова, Академия Карлово, и ас. Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей - Стара Загора в студиото на водещия Евгений Тодоров (Пловдивска обществена телевизия) на 5 февруари от 16:30 часа с възможност зрителите да задават въпроси. С „Музеите и ние“ продължава поредицата „Културна идентичност – Кои сме ние?“, стремейки се да намерим малко време и да помислим как ние взаимодействаме с културата и коя сила побеждава – силата на нашите навици или силата на културата, която непрекъснато ни променя.
Както проф. Николова, така и ас. Калчев са социални чеда на музеите. Проф. Николова започва да работи в музей още като ученичка 10 клас в Драсовата къща в гр. Ловеч, по-късно в музей „Къкринско ханче“ в с. Къкрина, а след завършване на докторката дисертация за д.и., защитена в Археологически институт и музей – София, през 1990те години става завеждащ отдел „Археология“ в Исторически музей в гр. Карлово. Проучва раннобронзовото селище Дъбене-Саровка, което става световноизвестно и събира най-известни световни учени през 1995 в Карлово да дискутират проблеми на ранната бронзова епоха на Балканите. Със стипендия на ЮНЕСКО проф. Николова е официален гост на музея в Шафхаузен в Швейцария и има възможност да посети почти всички водещи музеи в тази страна от Цюрих до Логано и Берн. По време на 20-годишния си живот в САЩ (2000-2019) като професионален генеалог посеща и работи в архивите на различни църкви и посещава музеи в Италия, Германия, Словения, Хърватия, Гърция и цяла Източна Европа. Достига и до Япония като участник в Световния конгрес по археология, където се запознава с редица музеи в Осака. През 2019 преди да се завърни в България работи в гостуваща изложба със световни образци на американското импресионистично изкуство на острова Макинау, Мичигън, САЩ.
Ас. Калчев работи в Исторически музей Стара Загора от 1981 г. Прави редица важни археологически проучвания. Публикува в Германия раннобронзовия плосък некропол с трупополагане от Берекетската селищна могила, която е единствената публикация за такъв тип материал от ранната бронзова епоха в Тракия. Като директор на Региония исторически музей – Стара Загора отговаря за хиляди артефакти и за 8 отдела – Праистория, Антична археология, Средновековна археология, Нумизматика, Етнография, История на българските земи 15-19 в., Нова история и Най-нова история. Музеят има и изключително богата библиотека, която е основана още през 1907 и днес поддържа кногобмен със сродни музеи, университети и институти в България и чужбина (Англия, Германия, Италия, Македония, Румъния, Русия, Словакия, Сърбия, Франция, Унгария, Чехия и др). Тъй като Старозагорският музей съдържа една от най-богатите праисторически колекции в Европа (със запазен масов материал от разкопки на важни обекти), той се посеща редовно от световния научен елит, студенти и учащи се от България и чужбина.
Директното предаване на 5 февруари от 16:30 часа ще бъде достъпно на запис на YouTube от следващия ден.
Снимки: Старозагорския музей и находки от раннобронзовото селище Дъбене-Саровка.