Предложение: Гробът на карловката Анка Ламбрева да бъде превърнат в културен паметник

Автор: Plovdiv Now 11533
Предложение: Гробът на карловката Анка Ламбрева да бъде превърнат в културен паметник

Гробът на карловката Анка Ламбрева да бъде превърнат в културен паметник. Това предложение към кмета на Община Карлово ще отправи проф. Лолита Николова.

„Открихме гроба на нашата Анка Ламбрева в карловския гробищен парк. Моите скромни възможности са да се почисти гроба за 18 февруари, денят, когато не само е обесен Васил Левски, но е починала и Анка Ламбрева през 1976 г. Надявам се много от вас да се сетят за нея и да поднесат цветя на гроба й. Ще дам предложение на кмета общината да се свърже с роднините на Анка и гробът да се обнови като културен паметник, като се отпуснат средства от общината и се създаде евентуално дарителска сметка”, съобщи в социалната мрежа проф. Ламбрева. И припомни, че след три години се навършват 130 г. от рождението на Ламбрева.

Анка Василева Ламбрева (22 февруари 1895 – 18 февруари 1976) е българска пътешественичка, медицинска сестра, писателка, лекторка, родолюбка. Тя е първата българка, прелетяла със самолет (като пътничка) над Ламанша, както и първата българска околосветска пътешественичка.

Родена е в Карлово през 1895 г. в големия, но беден Пиперков род. В семейството били 5 деца и живеели в голяма оскъдица. Когато завършва 3-ти прогимназиален клас, Анка решава да продължи образованието си в Пловдив. Баща ѝ няма възможност да я издържа в Пловдивската гимназия и затова Анка, на своя глава, се зарича да продължи обучението си, като живее в пансион и работи като слугиня. „На улицата ще спя, под фенера ще чета, но пак ще завърша!“, зарича се тя и успява.

Една нощ в пансиона избухва пожар – старовремският полилей с фитил и газ пада, течността се разпилява и огънят превзема стаята. Другите момичета се разпищяват и хукват да търсят помощ. Анка остава сама сред пламъците. Когато пристига мъжка помощ, огънят вече е угасен, а тя спокойно чете. С куража въпреки недоимъка завършва гимназия с отличие.

Година и половина учи медицина и работи като служителка в застрахователна компания в София, за да се издържа, но точно тогава умират един след друг нейните родители и тя се принуждава да напусне столицата, за да издържа своето семейство в Карлово, където става учителка.

През 1922 г. печели чрез конкурс стипендия за Американския колеж в Цариград, където се обучава за медицинска сестра и стажува в местна болница. Анка силно мечтае да стане лекарка и, когато през 1925 г. колежът е закрит от правителството на Мустафа Кемал Ататюрк, тя завършва училище за милосърдни сестри и работи в болница край Босфора.

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина