Близо до Пловдив: Етнографски комплекс Дамасцена – домът на българската роза

Автор: Plovdiv Now 79456
Близо до Пловдив: Етнографски комплекс Дамасцена – домът на българската роза

Етнографски комплекс "Дамасцена" се намира в Скобелево, Община Павел Баня. Комплексът разполага с малък музей, огромна градина, ресторант, изкуствен водопад и розоварна, където посетителите могат да наблюдават производството на розово масло и да научат различни факти, характерни за Rosa Damascena и за произвежданото от нея масло.

В комплекса има старинна дестилерия, наречена "гюлапана" която е направена така, както са се правели инсталациите за получаване на розово масло в Розовата долина още преди повече от 340 год. Посетителите на комплекса ще могат да наблюдават демонстрация на процеса на розоварене през целия сезон и ще усетят духа на старата традиция.

В близост до старата дестилерия, гостите на комплекса могат да разгледат и съвременната работеща дестилерия и да наблюдават процеса на розоварене по време на неговия сезон. Новата инсталация работи също на принципа на водно-парната дестилация, но е изградена от големи съоръжения с по-голяма вместимост и с автоматизирани процеси на работа.

Тук, заедно с производството на розово масло се произвежда и розова вода, което се прави в края на кампанията, когато намалява количеството на розовия цвят.

В ресторанта-градина може да се хапнат традиционния ястия и да се опита гюлова ракия, сред огромно разнообразие от рози.

 

Роза Дамасцена

В България тази роза /Damask rose/ носи още наименованието “Казанлъшка” роза, защото това е региона, в който тя се отглежда, а по света розата е известна още като “Кастилска” роза. Тя е хибриден вид маслодайна роза получен от съчетаването на Галска роза и Мускусна роза. Цветовете ѝ са известни с финния си аромат и се използват за извличането на розово масло и розова вода. Венчелистчетата ѝ пък са ядливи и могат да се използват за ароматизиране на храни и напитки.

Rosa Damascena е облагородено цвете, което не се намира диворастящо. Традиционно се счита, че произхожда от Близкия изток, макар че последните генетични изследвания показват, че е хибрид от (Rosa moschata x Rosa gallica) кръстосани с прашец от Rosa fedtschenkoana, което предполага, че по-вероятният произход е в подножието на планините на Централна Азия, дом на тези видове.

Розово масло

Розовото масло е продукт, който се получава чрез дестилация на цвят на маслодайни рози. Обичайно от 2- 3 тона розов цвят се получава 1 кг розово масло. В България, която е един от основните производители на розово масло в света, средногодишно се произеждат около 1,5 тона розово масло като почти 100 % от производството е износ за САЩ, Франция и Япония. Цената на 1 кг розово масло е борсова стока и варира, но в момента е около 10 000 евро.

Конкума

Конкума се нарича традиционният съд, в който се транспортира българското розово масло. Представлява меден съд, калайдисан отвътре, затворен с коркова тапа и запоен с калаена сплав. Отвън е обшит с бял плат и националния флаг, придружен от сертификат за качество.

Използвани материали: Опознай.бг и Етнографски комплекс "Дамасцена" 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина