Навръх празника на народните будители младежите от информационния център в Карлово стартираха обучението по междурелигиозен диалог за 28 ученици и учители от училищата в Карлово, Сопот и Клисура. Инициативата е по проект „Идеална толерантна младеж“, финансиран от Европейската младежка фондация #eyfcoe към Съвета на Европа #CoE и цели да се запознаят младежите с различните религии по света, да се насърчи толерантността и намали ксенофобията и езика на омразата.
В първия ден младежите се опознаха и научиха по интерактивен начин за основните символи, вярвания, идеология, традиции и ритуали на 10 от световните религии - християнство, ислям,индуизъм,будизъм,юдаизъм, шинтоизъм, сикхизъм,джайнизъм,конфуцианство и даоизъм.
Вторият ден започна с групово тематично раздвижване и дебрифинг-преговор на основните вярвания и идеологии на различните религии. Групата се подготви за тестването на двете игри „Свещено Мемо“ и „Житейски път“. Разделени на 5 отбора участниците учеха, забавлявайки се, преминавайки през различни етапи от човешкия живот - раждане, детство, младост, зрялост, старост и дори в живота след смъртта, отговаряйки интерактивно на въпроси за различните религиозни и философски вярвания свързани с определения период. Вечерта се състоя форум-театър с два казуса и ролева игра, насърчаваща приемането на различните.
В третия ден от обучението участниците в проекта „Идеална толерантна младеж“ имаха специална мисия в Хисаря и откриха, че в града има различни религиозни храмове - православна църква, католически храм, евангелска църква и джамия. Разбраха от гостите и жителите на града, че представителите на различните общности и религии от региона съжителстват мирно и в хармония.
Младежите научиха и за най-голямото престъпление и нарушаване правата на човека в съвременната история – Холокоста, когато по време на Втората световна война над 6 милиона евреи биват безмилостно унищожени от нацистите. Влезнаха в обувките на жертвите на Холокоста, за да се опитат да разберат как са се чувствали. Научиха и за българския подвиг в спасяването на 48 000 евреи- велика проява на активна гражданска позиция с подкрепата на Българската православна църква, народни представители, интелектуалци и обикновени граждани, благодарение на чиято смелост и противопоставяне на нацисткото безумие са спасени българските евреи.
Източник: Младежки информационен център - Карлово.