Екопътека “Бяла река“ - песента на реката, осемте моста и още нещо

Автор: Plovdiv Now 20689
Екопътека “Бяла река“ - песента на реката, осемте моста и още нещо

Екопътеката „Бяла река“ е изградена в ждрелото на едноименната река в калоферския участък на Национален парк „Централен Балкан“. Тя е една от най-дългите екопътеки у нас – почти 2 километра (1 830 м), и несъмнено е едно от многобройните български кътчета, които си заслужава да бъдат посетени.

Екопътеката минава по 8 моста с обща дължина около 80 м, по близо 400 м вградени в земята стълбища и по над 85 м дървени стълби и платформи. Опасана е с 460 м парапети, 3 площадки с място за отдих и 8 къта за представяне на биоразнообразието в района.

Маршрутът представлява истински образователен тур из една от най-живописните части на планинския парк. Реката лъкатуши в тясното гърло на ждрелото сред стръмни, обрасли с растителност брегове, населени от най-разнообразна фауна. Тук се срещат над половината от растителните видове в България, близо 2/3 от лековитите ѝ билки и 11 вида уникални само за това място растения.

 

Паркът е едно от последните убежища на вълка, мечката, дивата коза, благородния елен, царския орел, както и на 120 вида птици. Екопътеката се намира на 570 м надморска височина, а най-високата ѝ точка е на 630 м. По данни на екосдружението в Калофер всяка година по пътеката минават над 10 000 души.

Трасето проследява ждрелото на Бяла река, пресича разпенените ѝ бързеи и оформя своеобразна осмица с денивелация в най-високата си точка около 97 м. Екопътеката има по-дълъг и по-къс маршрут. Малкият кръг на „осмицата“ стига до Манастирския бент и е достъпен дори за трудноподвижни туристи. Вторият кръг е по-дълъг и изисква повече усилия. По време на пешеходната екскурзия в този участък ще минете покрай страховити отвесни скали и скатове, ще ви съпровожда гърмящата „бяла“ вода в дълбокото ждрело.

Екопътеката „Бялата река“ се намира на точно 8 км от Калофер. До нея се стига по черен планински път, който тръгва от северозападния край на Калофер и води към Калоферския мъжки манастир „Рождество Богородично“. Зад обителта, на разстояние от около 200 м, е входът на Националния парк и на комплекс „Бяла река“, който включва т.нар. Бивак „Бяла река“ и Детски център за оцеляване сред природата „Джендема“. Съоръжението е изградено и се подържа от дирекцията на парка, за да популяризира природното богатство на тази защитена територия. 7 модула по екопътеката разказват за дивия свят в парка, а разработените по маршрута две интерпретативни теми – „Ждрелото на Бяла река“ и „Дендрология“, запознават по атрактивен начин с уникалното природно богатство на Централния Балкан: гори, води, животни и растения.

 На указателни табели на входа на съоръжението са написани основните правила за поведение и безопасност на туристите сред дивата природа, които ги подготвят за предстоящото приключение.

 Екопътеката започва от Бивака „Бяла река“, до който може да се стигне и с кола – по пътя отдясно на близкия Калоферски манастир. От Бивака тръгва пътечка, която излиза на поляната под Параджика и води до хижа „Рай“ и популярния водопад Райското пръскало. Преходът дотам е от средна трудност, обозначен е с маркировка.

Дългият маршрут на екопътеката „Бяла река“ се изминава за около 1 час, но може да отнеме и двойно повече – всичко зависи от темпото, с което се движите. Буйната река се пресича на няколко места по общо 8-те дървени мостчета, които превеждат туриста през най-красивите и диви отсечки в местността. Навсякъде са поставени табла с информация за растителните и животинските видове, срещащи се в Джендема, построени са и беседки, подходящи за отдих или пикник. Една от беседките е в края на пътеката и обозначава края на маршрута. След нея продължава тясна пътечка, която води до поток, спускащ се отвисоко и образуващ малък водопад. Стигайки до края на екопътеката, туристът може да избира дали да се върне по обратния по-обиколен път, или да поеме по пътечката вдясно, за да се върне на стартовата точка, при Бивака, за около двайсетина минути.

 В Бивак „Бяла река“ може да се наеме всичко необходимо за лагеруване на открито, и то на добра цена: палатка в комплект с необходимото оборудване, скара, дървени въглища и т.н. Монтирани са пейки, оформено е и голямо огнище. От вас се иска само да носите продуктите за барбекюто и да почистите след себе си. Ако решите да направите разходка по едно от стръмните била на планината, само за час ще достигнете до сгушен на върха малък манастир, откъдето се открива величествена гледка към връх Ботев и цялата околност.

Посетителите на екопътеката имат възможност да отседнат както в Бивака „Бяла река“, така и в многобройните къщи за гости и семейни хотели в Калофер. Информация за туристическите услуги предлага Информационният център в града.

Природното богатство на Централен Балкан впечатлява с горските си масиви, водни басейни, животински и растителни видове. Тук могат да бъдат видени единайсет уникални за района растителни вида. В Национален парк Централен Балкан също така има и огромно разнообразие от животински видове, сред които: мечки, вълци, диви кози, царски орли и редица други.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина