Започна Летният университет на ЮНЕСКО в като обучението ще се провежда в южната и северната страна на биосферен парк "Централен Балкан“.
Днес по-рано беше официалното откриване на събитието и заместник-кметът на община Калово Стойо Карагенски поздрави участниците от името на кмета д-р Емил Кабаиванов с думите: „Щастлив съм да ви приветствам в един от най-новите биосферни паркове - „Централен Балкан“.
"Припомняме, че Карлово беше сред първите общини в България, които взеха решение още през 2015 година да се включат в създаването на биосферен парк, защото бъдещето на Карлово и региона е немислимо без опазване на околната среда, красивата природа и това, което са оставили предците ни“, каза в приветствието си заместник-кметът.
Участниците бяха поздравени още от: Мирослав Калугеров – директор на дирекция в МОСВ; главния секретар на Националната комисия на България за ЮНЕСКО; Генчо Илиев – директор на НП „Централен Балкан“; Румяна Иванова – директор на Фондация Биоразнообразие и председателя на Националната комисия на ЮНЕСКО в Гърция. Тази година България за първи път е домакин на събитието, а то ще се проведе в южната и северната страна на един от най-новите биосферни паркове у нас „Централен Балкан“.
В летния университет на ЮНЕСКО, който се провежда за пети път и стартира от Карлово, участват над 30 млади експерти, докторанти и представители на местни общности в близост до биосферни паркове от три континента и страните Австрия, България, Гърция, Египет, Испания, Италия, Йордания, Кипър, Мексико, Северна Македония, Сърбия, Тунис, Украйна, Франция и Чили. Те ще обсъждат бъдещето на биосферните паркове в България и по света с помощта на български и международни лектори.
Целта на обучението е да привлече внимание върху програмата на ЮНЕСКО „Човекът и биосферата“ и да постави акцент върху биосферните паркове и възможностите, които те предоставят. Ще бъдат показани успешни примери от Италия, Гърция и Франция, с които ще се демонстрира по какъв начин може да се използва марката на биосферните паркове, за да се популяризира и развива успешен бизнес, използвайки устойчиво природните дадености и опазвайки околната среда.
Летният университет на ЮНЕСКО се организира от Българска фондация Биоразнообразие с подкрепата на: Регионалното бюро на ЮНЕСКО за Европа във Венеция /BRESCHE/, Министерство на околната среда и водите, Националния Комитет по програмата „Човекът и Биосферата“, МИО Гърция, Дирекция Национален парк „Централен Балкан“, община Карлово, община Троян, Националната комисия на България за ЮНЕСКО. Партньори: Шато Копса, Розино Органик Фарм, Национално изложение на художествените занаяти и изкуства - с. Орешак, хотел Каза Арт и проект „Единение“.