Карловският художник Румен Читов в Пловдив - многопластови сюжети на платната връщат към митологията

Автор: Plovdiv Now 18943
Карловският художник Румен Читов в Пловдив - многопластови сюжети на платната връщат към митологията

Тече изложбата на утвърдения карловски художник Румен Читов, открита на 7 юни в пловдивската галерия "Резонанс", улица "Парчевич" № 14. Тя ще продължи до 7 юли. Включени са големи платна на картини в абстрактен стил, всяка от която отразява аспект от погледа на Читов върху света. Космологията в структурирани геометризирани мотиви се допълва от фигури в разнообразен стил – от графичен до кубизъм и примитивизъм. Някои от фигурите имат общ елемент – своеобразна форма на главите, която може да се сравни дори с глобуса.

Румен Читов е завършил Художествена гимназия „Дечко Узунов” в Казанлък (1980), а след нея и Художествена Академия в София, специалност живопис (1988). Член е на Съюза на българските художници от 1990 г. Негови картини са притежание на Националната художествена галерия; Софийската градска художествена галерия; художествените галерии в Пловдив, Русе, Видин, Казанлък, Търговище, Стара Загора и Варна; Министерство на Културата, България, както и на частни колекции в Германия, Белгия, Бразилия, България, Люксембург, Франция, Италия, Испания, Гърция, Великобритания. Има многобройни самостоятелни изложби у нас и в чужбина, както и участия в общи изложби.

Особено ценен е опитът на Читов като учител. През юни в художествената галерия в Карлово са представени рисунки на негови малки ученици. Изложбата бе открита по повод Деня на детето. За многобройните си изяви в Карлово миналата година като  художник и учител по рисуване той е между най-добрите в Карлово за 2020 г.

Картините на Читов на изложбата в Пловдив са една борба за превъзходство между колорита и визуализирани истории с анонимни герои. Зрителят първо го грабва естетизирания колорит, но постепенно той влиза в света на героите на Читов, опитвайки се сам да пресъздаде закодираната история. Многопластовите сюжети ни връщат към митологията, а ивиците от последователни сцени на визуализирани герои дори могат да напомнят на някои Египетското наративно живописно изкуство.

Може би в даден момент зрителите ще предпочитат взаимодействие не с героите и колорита, а с емоциите, които те внушават. При всички случаи повечето картини те карат да се върнеш към тях и допълниш нови възприятия. Може да се гадае, че погледът на Читов върху света отразява един объркан свят на хаоса, в който когникативността създава ред, индивидуализиран според възприятията и отразяващ различни ценностни системи. Може също да се допусне, че за Читов животът е една игра на въображението, пресъздадена в изкуство, към което не можеш да бъдеш безразличен.

Като много академични художници, след завършване на академията Читов тръгва по път, който е различен от традиционното обучение. Ориентацията му към абстракцията е личен избор, както сподели художника, продиктуван от личен вкус и естетически приоритети. Това е близък на душевността му начин да изрази това, което го вълнува в средата, в която живея.

Да пожелаем успех на Румен Читов през оставащите дни на изложбата, която може да зарадва и най-претенциозния вкус на любители на съвременната живопис.

Проф. Лолита Николова

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина