125 години от рождението и 44 години от смъртта на Анна Ламбрева, родена в Карлово на 22.02.1895 и починала на 18.02.1976, отбелязаха в родния й град. Тя е първата българска околосветска пътешественичка, медицинска сестра, писател и публицист.
Домакин на събитието беше Историческият музей в Карлово.
Фотодокументалната изложба „Докрай с мисълта за България и родния град“ и тематична среща-разговор „Образи на България и българката пред света“ почетоха годишнинта.
Своята разработка „Анка Ламбрева в чуждестранния печат“ представи главен асистент Мина Маринова от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. В разговора се включиха Катя Зографова – литературен историк, литературовед, писател и уредник в Националния литературен музей в столицата, родственици на пътешественичката от Карлово и София, общественици, учители и ученици, присъствали на събитието.
На присъстващите бе показан и филмът „Една българка около света“ – продукция от 2016 година на БНТ, Районен център Пловдив.
Анна Ламбрева е родена в Карлово през 1895 г. в големия, но беден Пиперков род. В семейството били 5 деца и живеели в голяма оскъдица. Когато завършва 3-ти прогимназиален клас, Анка решава да продължи образованието си в Пловдив. Баща ѝ няма възможност да я издържа в Пловдивската гимназия и затова Анка, на своя глава, се зарича да продължи обучението си, като живее в пансион и работи като слугиня. „На улицата ще спя, под фенера ще чета, но пак ще завърша!“, зарича се тя и успява.
През 1922 г. печели конкурс за стипендия за Американския колеж в Цариград, където се обучава за медицинска сестра и стажува в местна болница. Анна силно мечтае да стане лекарка и, когато през 1925 г. колежът е закрит от правителството на Мустафа Кемал Ататюрк, тя завършва училище за милосърдни сестри и работи в болница край Босфора. С работата си спасява няколко човешки живота, включително и на бебе.
Работата ѝ я среща с болен англичанин – господин Тейкън, който се лекува в нейната болница. Благодарение на навременната ѝ намеса при нощно дежурство Анка спасява живота му и той отново се изправя на крака. След 5 години Тейкън издирва своята спасителка и я кани в град Дънидин, Нова Зеландия да се грижи за болната му дъщеря. Така през март 1928 г. младата жена тръгва на път на другия край на света.
Пътуването трае 3 месеца, през което време тя посещава Египет, Индия, Цейлон и Австралия. В Нова Зеландия тя се влюбва в Раймънд, с когото изкарва един месец на остров Таити. Това е първото й околосветство пътешествие, пише Уикипедия.
Второто е, когато за 3 години Анна обикаля 42 държави, като на някои места спира за по-дълго. Говори 7 езика, предава уроци по френски и английски език, помага за създаването на болници и училища и навсякъде разказва за непознатата България, която има славно минало, прекрасен климат, гостоприемни хора и вкусни плодове. Нейните сказки за Страната на розите се слушат с голямо внимание. Язди кон и кара мотоциклет – нещо необичайно за жена, чувствала се еднакво добре както в самолет и влак първа класа, така и на гърба на камила.
Един от най-интересните моменти по време на това пътешествие е срещата ѝ в Париж с легендарния български кеч борец Дан Колов. Една вечер след една от неговите схватки с френския шампион, на тепиха излиза очарователна българска девойка, облечена в народна носия, която му поднася букет от рози и му пожелава още по-големи успехи.
Опознала мизерията и богатството, любовта и омразата, след почти 81 години, изживени като приказка, Анка Ламбрева умира в родния си град на 18 февруари 1976 г. Последната ѝ воля е да бъде погребана в Карлово до своите родители.