Калоферският манастир „Рождество Богородично“ e мъжки манастир на Българска православна църква, намиращ се на територията на Карловското архиерейско наместничество, Пловдивска епархия.
Утре, 8 септември, обителта ще празнува храмовия си празник, чието име носи - именно Рождество Богородично или Малка Богородица, както също е известен. Това е денят, в който се е родила Божията майка, е един от 12-те най-големи християнски празници. Родителите на Мария били праведните Йоаким и Ана. Те били от Назарет, щедри и милостиви, но бездетни. След горещи молитви и обет, че ако имат рожба, ще я посветят на Бога, съпрузите се сдобили с момиченце - Мария. Когато тя навършила три години, родителите й я завели в Йерусалимския храм и така изпълнили обещанието си да предадат своята единствена рожба в служба на Бога. Мария останала да живее в храма.
Калоферският мъжки манастир се намира на около 7 км в северна посока от подбалканския град Калофер. Околността на манастира представлява живописна долина на брега на Бяла река, заобиколена от хълмовете на Стара планина. На около 200 метра над манастира започва Национален парк „Централен Балкан“ и комплекс „Бяла река“. Наблизо е и екопътеката „Бяла река“, която е част от едноименния комплекс, включващ още бивак и детски център за оцеляване сред природата „Джендема“.
Манастирът е основан през 1640 г. Впоследствие е разрушен, но няма точни данни кога става това. Отново е възобновен през 1819 г. По време на Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) при временното оттегляне на руските войски Калоферският мъжки манастир, както и много други християнски светилища в района, бива отново разрушен от турците. Предпоследното му възстановяване датира от 1881 г.
По случай 1300-годишнина от основаването на Българската държава, през 1981 г., обителта е възобновена из основи и водоснабдена. Реставрацията започва през 1981 и завършва 1984 г. Храмът е изографисан през 2003 г. от художниците Михаил Минков от Пловдив и Нанко Нанков от Шумен.
Край Калофер се намира и 3-вековният Девически манастир „Въведение Богородично". Разрушен е по време на кърджалийските нападения през 1799 и 1804 г. Калоферци възстановяват манастира през 1819 г. Освобождението от османска власт го сварва разрушен отново до основи. През 1880 г. тревненецът уста Генчо Кънев построява сегашната църква.
В близост до църквата е аязмото с малкия параклис „Св. Пантелеймон“, строен през 1825 г. Легендата казва, че неговата вода е излекувала слепотата на дъщерята на турски големец.
Според ръкопис от 1863 г. Калоферският девически манастир „Въведение Богородично“ е основан през XVIII в. от рилския монах Доротей. По време на кърджалийски нападения през 1799 и 1804 г. е разрушен, но през 1819 г. е възстановен и там е открито девическо училище. Със съдействието на Найден Геров (консул в Пловдив) монахини от манастира събират помощи в Русия и с тези средства през 1862 г. са изградени църквата и жилищните сгради. През 1877 г. по време на Руско-турската война Калоферският манастир е ограбен и опожарен, но впоследствие е издигнат наново.
В близост до църквата се намира аязмо с малкия параклис „Свети Пантелеймон“, строен през 1825 г.
В църквата привлича внимание иконата „Христос Богославящ“ от неизвестен художник, иконостасната преграда и целият интериор.