В „Старинно Карлово“ ще гостуват интересни художници с интригуващи изложби, съобщават от Историческия музей в града.
На 23 май в къща "Райно Попович" от 17.00 часа ще бъде открита изложбата „Плакатите-букви“ с автори Божидар Икономов, Божидар Йонов, Георги Липовански и Людмил Чехларов. Тя ще бъде представена до 1 юни 2025 г.
На 25 май от 17.00 часа в Патевата къща ще бъде открита филателна изложба „Розата царица на цветята“ на Максимафилно дружество –София.
На 28 май от 18.00 часа в къща „Белия двор“ ще бъде открита изложба-живопис „Цвете в косите“ на Албена Христова –международен художник с над дванадесет години обучение по класическо изкуство и майстор в стенописа и един от най-успешните художници на откритото издание на пазара.
На изложбата „Плакатите–букви“ в къща „Райно Попович“ ще бъде представен още един български художник Диан Костов с иконата „Светите братя Кирил и Методий –Съпокровители на Европа“.
Диан Костов е художник-иконописец, популярен освен със своите икони и стенописи и със своите проекти в областта на модерното изкуство, представени в България и по света. Творбите му са излагани в световни галерии и са притежание на колекционери от Европа, САЩ и Япония. Костов се стреми към авторски иконни изображения, в които присъстват символи от времето, в което живеем.
С творбите си поставя някои от вечни въпроси към своите съвременници.
За него д-р Бернхард Бьолер, изкуствовед, д-р по История на изкуството, куратор екс директор на катедралния музей във Виена пише: “Диан Костов създава съвременни икони, като използва традиционната техника на рисуване. Развива и обогатява иконографията на иконописта, утвърдена и предавана през вековете, с нейната вярност към традицията по отношение на съдържанието. В търсенето на нови образи разглежда както вечниaте, така и съвременните въпроси за човешкото битие. Иконописецът се занимава с въпроси като: “Кой си ти?” , “В какво вярваш?”, “Към какво се стремиш?”, “От какво се страхуваш?”, “От какво се срамуваш?”, “За какво мечтаеш?”. С пръст върху пулса на времето, той създава икона на Пресвета Богородица като защитник на света от коронавируса през първата пандемична година 2020 г.
Иконите не трябва да се разглеждат и разбират като повърхностни произведения на изкуството, а като загадъчни символи, които изискват поглед с очите на търсещата душа. Диан Костов иска да мотивира това съзнателно съзерцателно търсене - израснал в условията на държавно наложен атеизъм в България, когато не е било позволено дори да се говори за Бога, иконописецът въпреки това бил завладян от увлечение по Библията. Започва да я чете тайно, да изучава богословие и иконография, и към днешна дата успява да се превърне в един от най-иновативните иконописци на нашето време.”.