Изложбата „Фотографът на Апостолите” на Исторически музей в Самоков гостува в Историческия музей в Карлово. Ще бъде открита на 17 юли, в 16 часа. Ще бъде експонирана в Историческия музей до 31 август 2025 г.
Изложбата е посветена на българската фотография, чиито пионери са самоковските фотографи. Тя отваря поредната страница от историята на българската фотография и на Самоков, написана със светлина, чрез образи от преди два века и биографии на фотографите. Самоковските патриоти и радетели за чист български език наричали фотографията „светлопис” – изкуство на светлината.
Експозицията е акцентирана върху личността на Анастас Карастоянов, като първи български фотограф. В битието му на придворен фотограф в Белград има възможността да контактува и да посреща в дома си много от най-значимите български революционери, участници в първата и втората легия в Белград, като Васил Левски, Панайот Хитов, Ангел Кънчев, Стефан Караджа, Ильо войвода и др. Благодарение на неговите фотографии лицата на нашите апостоли са живи и днес.
Неговите са първите известни фотографии на Васил Левски. Най-ранната снимка на Апостола е направена през август 1867 г. В Белград, след преминаването на четата на войводата Панайот Хитов от България в Сърбия, т. нар. байрактарска снимка на Левски. От участието на Апостола във втората Българска легия в Белград (1867-1868 г.) са запазени две фотографии. Те са направени към самия край на 1867 г., или в началото на 1868 г., също в Белград от Анастас Карастоянов. На едната снимка от легията Левски е заедно със свои другари. На другата снимка от легията Левски е с брат си Христо и близкия му другар Христо Иванов-Големия. Левски и Христо Големия са в черни униформи, каквито са носели легистите тогава, униформа на сръбски пехотен стрелкови баталъон според легиста Михаил Греков.
Дейността на Карастоянов е разнообразна, освен портрети той фотографира и тиражира пейзажи, документира събития, има огромен принос в популяризирането на фотографията в България. Обучава десетки свои ученици, които продължават делото му. Името му е патрон на Националната награда за фотография.
Тази изложба в ретро-стил не е само носталгия. Старите фотографии са натоварени и с много история – семейна и колективна памет за един непроучен и все още пренебрегван период, време на модернизация и трансформации в частния и обществен живот на българското общество непосредствено преди и след Освобождението.
Автори на изложбата са Невена Митрева и Любомир Николов, като Любомир е автор и на монографията Анастас Карастоянов в която са събрани всички налични до момента сведения за живота и дейността на известния фотограф. В изложбата са показани и някои от неговите следовници.