Празникът на лавандулата, провел се днес, бе кулминация на Седмия фестивал на етерично-маслените култури – Карлово.

Денят започна с ритуал „Жънене на лавандула” в масив южно от града. Там гостите бяха посрещани с хляб и сол – по стар български обичай, а под кукерски звън, гайдарски мелодии и традиционните жътварски песни на самодейките от квартал Сушица и селата Горни Домлян и Каравелово, жътварки изпълниха ритуала.

Феята на лавандулата Мария Чолакова пожела на всички да бъдат здрави и да живеят в хармония със себе си, а щастието и късметът да са техни неизменни спътници.

Десетки български и чуждестранни туристи, приветствани от Царица на розата 2021 – Елена Данова и Феята на лавандулата Мария Чолакова, минаха под Еньовия венец за здраве през цялата година. Изпълненията на женските фолклорни групи от Карлово, Баня и квартал Сушица предизвикаха нескрито възхищение и аплодисменти, а магическият танц на самодивите плени десетките, дошли на събитието.

След демонстрационния процес на лавандуловарене, всички имаха възможност да дегустират продукти от билката на късмета, успеха и щастието. Демонстрация на лавандуловарене и действаща гайтанджийска работилница бяха организирани и в Историческия музей в града.

Лавандулата е една от културите, които се отглеждат за добив на масло - лавандулово масло, което има много широко приложение в различни сфери от живота, припомниха земеделски производители, които отглеждат лавандула. По думите им през последните години България е на първо място по производство на лавандула. Най-много лавандулови насаждения има в районите на Добрич, Ямбол и Стара Загора, отглежда се и в Карловско.

В Карловско един килограм лавандулово масло се получава от 70-80 кг лавандулов цвят, но има райони, където се отглеждат сортове с много по-висок рандиман и килограм масло се получава от 40 кг цвят.