Четири черни щъркелчета се излюпиха в Национален парк „Централен Балкан“. Гнездото се намира в типичното за вида местообитание – по скали, близо да речно ждрело в южната част на Парка. Малчуганите са енергични, с добър апетит и вече се доближават до ръста на родителите. Според народните поверия, черният щъркел има магически способности и там, където се засели, носи късмет, здраве и благоденствие.
Черният щъркел е с висок природозащитен статус. Той е под закрилата на Закона за биологичното разнообразие като вид, защитен в територията на страната. В Червената книга на България е с категория „уязвим“, включен е в двете Европейски директиви – за опазване на местообитанията и за птиците.
Националният парк „Централен Балкан” опазва уникално богатство от горски масиви, растителни и животински видове, исторически паметници със световно значение за науката и културата. Тук могат да бъдат наблюдавани невероятни пейзажи, скални феномени, красиви водопади. Най-високият връх в парка е връх Ботев (2376 м). Най-ниската точка се намира близо до Карлово и е на около 500 м надморска височина.
Централен Балкан” е едно от последните места в Европа, което дава убежище на редки и застрашени животни – вълк (Canis lupus), златка (Martes martes), видра (Lutra lutra), дива котка (Felis silvestris), трицветен нощник (Myotis emarginatus), широкоух прилеп (Barbastella barbastellus), дългокрил прилеп (Miniopterus schreibersii), обикновен сънливец (Myoxus glis), дива коза (Rupicapra rupicapra), царски орел (Aquila heliaca), ливаден дърдавец (Crex crex), белогуш дрозд (Turdus torquatus). Това е най-важната в света защитена територия за полубеловратата мухоловка (Ficedula semitorquata), лалугера (Spermophilus citellus), планинското сляпо куче (Spalax leucodon), както и място със световна значимост за птиците от алпийския биом.