Административният съд блокира референдума за завода за барут в Карловско

Автор: Plovdiv Now 2622
Административният съд блокира референдума за завода за барут в Карловско

Административен съд – Пловдив постанови определение, с което спира изпълнението на Решение № 908 по Протокол № 40 от 30 април 2026 г. на Общински съвет – Карлово, с което беше насрочен местен референдум за 28 юни 2026 година.

Определението е постановено по образуваното административно дело по жалба от „Иганово“ ЕАД.

Съдът приема, че ако до произнасянето на съдиите по жалбата, изпълнението на решението не бъде спряно, за жалбоподателя ще настъпи „значителна или трудно поправима вреда“.

Определението не представлява преценка по същество относно законосъобразността на оспорения административен акт, а единствено констатация, че интересите на жалбоподателя могат да бъдат непоправимо увредени до приключване на съдебния спор.

С насроченото за 28 юни допитване жителите на общината трябваше да отговорят на три въпроса – дали са съгласни Община Карлово да не променя предназначението на имоти от общинския устройствен план с цел изграждане на производствени мощности за боеприпаси и барут; дали са против изграждането на производствена база за боеприпаси и взривни вещества, свързана с инвестиционното намерение на “Rheinmetall AG“ и ВМЗ ЕАД и дали са за забрана на строежа на завод за барут на територията на общината.

Определението по административното дело подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховен административен съд.

В прессъобщение на Община Карлово се казва, че „общинската администрация ще информира своевременно гражданите и медиите за всяко следващо развитие по съдебното производство“.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина