На 21 януари 1873 г., султан Абдул Азис потвърждава присъдата на Васил Левски - смърт чрез обесване.
След Арабаконашкия обир се стига до залавянето на групата на Димитър Общи. Общи прави разкрития и издава всички дейци които познава.
На 27 декември 1872 г., Левски е заловен от турски заптиета в Къкринското ханче. Разпитван е пред Софийската извънредна следствена комисия на 9 януари 1873 г.
Изкарван е на разпит шест пъти. Първия разпит е проведен на 4 януари 1873 г. от комисия начело с Али Саиб паша. Пред съдиите Апостолът прехвърля цялата вина за дейността на Вътрешната революционна организация върху себе си и предотвратява задържането на други нейни дейци.
Съдът не издава една обща присъда, а в нарушение на установените процедури издава присъдите в течение на отделните заседания. Издадени са общо 15 присъди, от които две смъртни – на Димитър Общи (неговата е и първата издадена присъда) и на Васил Левски.
Шестдесет от подсъдимите са осъдени на затвор и заточение. За да не се навреди на турската дипломация, не са извършвани по-мащабни разследвания и гонения.
Присъдата на Левски – смърт чрез обесване, е последната присъда – под №15, издадена на 14 януари 1873 г. и потвърдена по целесъобразност от султан Абдул Азис на 21 януари 1873 г.
На 6 февруари(стар стил) 1873 г., присъдата е изпълнена в околностите на София. Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, близо до мястото, където е издигнат негов паметник.
В последните си мигове се изповядва пред архиерейския наместник на София – отец Тодор Митов. В изповедта си казва: