На 30 км от Пловдив - бягство от градската суета и изкушение за сетивата СНИМКИ

Автор: Plovdiv Now 14056
На 30 км от Пловдив - бягство от градската суета и изкушение за сетивата СНИМКИ

В сърцето на Горнотракийската низина, в живописното село Житница, което е само на 30 км северно от Пловдив, можете да избягате от градската суета и да прекарате един незабравим уикенд. Тук се намира спортен комплекс, който освен традиционните хотел, ресторант и релакс център, предлага и конна база с открит и закрит манеж, винарна, както и красива лятна градина - истинско изкушение за очите и изморените ни от жегата сетива.

Истинска атракция са кончетата, на които могат да се порадват както децата, така и любителите на конните спортове. Конната база е построена върху 14.3 дка площ покрай река Тикла, разполага с още 130 декара пасища, падоци и ливади. А съоръженията в базата отговарят на най-добрите европейски стандарти заради иновативните материали и технология на водещата немска фирма Pro Equus.

За пълноценен отдих и релаксация след уморителна езда, на разположение на гостите на комплекс "Тракиец" са:
Релакс център, басейн и фитнес зала с модерно оборудване.

Приятно е да се разхождаш сред толкова зеленина и свежест!

А около комплекса се намират няколко забележителности, които си струва да посетите. Може да съчетаете отдиха тук и да посетите някоя от тях. Така ще направите вашето идване до Житница още по незабравимо.

Тук например се крие пещера подобие на Богородица Лурдска. България стана една от страните, в които има изградени пещери -копия на тази във френския град Лурд, където Дева Мария се е явявала на Бернадета Субиру, местно момиче, което после става монахиня, а след смъртта си Католическата църква я провъзгласява на светица. В село Житница вече се издига 23-тото копие в света и първото в Източна Европа.

През последните десетилетия човек е започнал да се отказва от религията и се откъсва от християнските добродетели. Идеята за Копието на Световното светилище и молитвата към Небесната майка е именно това да се доближаваме до добродетелите на вярата ни, които ще ни помагат да избягваме престъпленията под всякаква форма в ежедневието ни.

Само на 16 км от Житница пък е Старосел - селото, около което са разположени множество археологически обекти.

Тракийският култов комплекс в „Четиньовата могила“, открит и разкопан от Георги Китов през 2000 г., е най-големият открит досега тракийски царски комплекс с мавзолей. Гробницата-хероон, наричана от Георги Китов „храм“, впечатлява с внушителната ограда (крепида) от каменни блокове, парадно стълбище с коридор и култова площадка. Входът е очертан от плочи с пластична и цветна украса. Вътрешното помещение е огромна (диам. 4,80 м) кръгла куполна камера с полуколони и цветни орнаменти.

От северната страна на храма се намира вкопана скална вана за производство и съхранение на вино. Тя е с елипсовидна основа и плътна замазка. При разкопките вътре са намерени съдове за пиене на вино и цедилки.

Траките почитат Великата богиня Майка, която е отъждествявана с планина или скала. Натрупването на могили възпроизвежда планината и утробата на богинята-майка. Освен нея е почитано и мъжко божество. Царят на траките играе ролята на медиатор – връзката между хората и боговете. Според Александър Фол, от аристократичните ритуали на траките, води началото си гръцкото религиозно учение, наречено „орфизъм“. Светилището в Старосел е изпълнявал точно такава функция – във вътрешната камера са се изпълнявали тайни орфически ритуали. Целта им е била усъвършенстване, извисяване на царя до антроподемон.

На 30 м южно от куполната сграда е открит „кенотаф“ – празен гроб, а около него в три отделни ями – разчленено на три човешко тяло и богати дарове – златен пръстен, съдове, конска амуниция, въоръжение.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина