Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева свика спешна среща във връзка с постъпили множество сигнали за състоянието на язовир „Пясъчник“ и необходимостта от аварийно почистване и укрепване на част от дигите на р. Стряма на територията на община Марица.
В срещата участваха кметът на общината Димитър Иванов, управителят на „Напоителни системи“ – клон Марица инж. Костадин Чолаков, ръководителят на дирекция „Контрол“ към „Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Радослава Петрова, заместник областният управител инж. Атанас Ташков и експерти от областна администрация.
„Обемът на водата в яз. „Пясъчник“ е два пъти и половина по-малък в сравнение със същия период през миналата година. Причината е силното засушаване, високите температури и необходимостта от вода за земеделските нужди“, коментира Радослава Петрова. Тя подчерта, че през последните няколко дни Басейнова дирекция е извършила редица проверки, при които са взети са проби от водата и е направен оглед с дрон на язовира и неговите притоци, за да се разбере каква е причината за състоянието на водното съоръжение. На базата на това е установено, че измирането на рибата в язовира е заради ниското съдържание на кислород през нощта в следствие на високата температура и интензивното развитие на водорасли. Последните огледи показват, че всички притоци на язовира са пресъхнали и единствено постъпват малки количества вода от река Калаващица.
Язовирът е един от значимите язовири в страната, публична държавна собственост и се стопанисва и експлоатира от „Напоителни системи“ ЕАД. „Той се използва за напояване и ние не сме превишили лимита, която сме получили. Дори използваме два пъти по-малко от допустимото. От това водоподаване зависи реколтата на стотици земеделски производители и ние не може да намалим повече обемите“, обясни инж. Чолаков. По думите му дружеството може да подсигури транспорт на вода, но такава няма. „Постоянно следим водния баланс. Правим всичко възможно, за да допълнителни водни маси от яз. Тополница към Пловдив по канал "Лесичово – Стряма", но и там нивата са ниски, обясни инж. Чолаков. Според него в това безводие е трудно да се намери друго спешно технологично решение.
„Климатичните промени са огромно предизвикателство, което води до екстремални промени – люшкаме се от пожари до наводнения. След резките засушавания, идват обилни валежи, затова е необходима превенция. В тази връзка кметът на община „Марица“ ме алармира за недоброто състояние на част от дигите на река Стряма и нашите експерти при проверките си също отчитат при високи води сериозен риск за селата Калековец, Трилистник и Стряма“, заяви проф. Янчева. Тя съобщи, че предстои за бъде изплатено официално писмо до министъра на земеделието Георги Тахов в качеството му на принципал на „Напоителни системи“. В него тя ще настоява за отпускане на средства за аварийно почистване и укрепване на критичния участък на реката, който започва от северната страна на АМ „Тракия“ и стига до края на землището на с. Калековец. Това е близо шесткилометров участък, част от който е компрометиран по време на последното наводнение преди две години, а останалата е дело на ерозията на годините.
„Дигите на река Стряма са изградени преди 60 години и е необходимо да бъдат реабилитирани по целия участък, но затова няма средства. Затова се работи за обезопасяване на най-критичните точки, така че да не бъде застрашени населените места от наводнения“, обясни инж. Чолаков. И допълни, че сега се работи по укрепване на участък в района на община Карлово и има обществена поръчка за 350-метров участък на територията на община Раковски. Той подчерта, че ръководеното от него поделение не разполага с достатъчно техника и човешки ресурс, за да поеме нови участъци на територията на Пловдивска област, затова се търсят и външни изпълнители.