153 години от смъртта на легендарния Хаджи Димитър

Автор: Plovdiv Now 9557
153 години от смъртта на легендарния Хаджи Димитър

153 години се навършват днес по нов стил от гибелта на легендарния Хаджи Димитър.

Безсмъртните стихове на Христо Ботев са за един от най-значимите български воеводи. Димитър Николов Асенов, както е рожденото му име, умира едва 28-годишен. Той загива след тежко сражение на четата му с османска войска.

Жив е той, жив е! Там на Балкана,

потънал в кърви лежи и пъшка

юнак с дълбока на гърди рана,

юнак във младост и в сила мъжка.

Защо всъщност е хаджия? Роден е в Сливен в семейство на търговеца Никола Асенов.Когато е на две години, със семейството му отиват на поклонение в Йерусалим, и оттогава Димитър е хаджия.

През 1862 година Хаджи Димитър излиза в Балкана с чета През пролетта на 1864 г. става знаменосец в четата на Стоян войвода от Сливен Четата е едва от 12 души. Тя си поставя за цел да убие търновския гръцки владика. Преди да влязат в Търново четата се разпада, четниците се отделят от войводата и командването се поема от Хаджи Димитър. Той ги повежда към Сливенския Балкан.

През пролетта на 1868 г. в Румъния се сформира четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Тя преминава Дунав на 5 юли 1868 г.с една гемия. Първото сражение води с турска потеря от около 1000 души. Откъсва се от преследвачите ина 7 юли води втория си бой. Нанасязначителни загуби на противника. Четатадава един убит и двама ранени.

На 9 юли в Канлъдере, местност в землището на Вишовград, на няколко километра на юг-югоизток от Дългидол, става кръвопролитно сражение, в което четата е разбита. Ранен и пленен е Стефан Караджа. Хаджи Димитър повежда останалите 58 души към Балкана. На 18 юли 1868 г. при връх Бузлуджа (дн.Хаджи Димитър)в Шипченска планинастава последното сражение на четата. Някои историци считат, че в тази битка е убит и Хаджи Димитър.

След Освобождението, предполагаемите негови кости и тези на убитите четници, са пренесени от Бузлуджа и временно положени в ковчези в църквата „Св. Архангел Михаил“ в гр. Крън, Казанлъшко. За края на Хаджи Димитър във вестник „Курие д‘Ориан“ от 18 юли 1868 г. е писано: „И от двете страни боят се води с жестоко упорство. Борбата продължи малко повече от пет часа (...) Хаджи Димитър, тежко ранен, малко остана да падне в ръцете на турските войници. Но въоръжен с револвера си, той се бори до последната минута с една енергия, достойна за друго по-добро време. Най-после и той падна. Саблята му, револверът, един телескоп и много писма се изпратиха на Митхад паша в Русчук (...)

Според някои изследователи Хаджи Димитър е само тежко ранен на Бузлуджа и изведен от боя от трима свои четници. Отнесен е на връх Кадрафил, в Сърнена Средна гора, близо до днешното село Свежен (тогава Аджар). Там въпреки грижите на местни пастири, Хаджи Димитър починал от раните си около 29 юли 1868 г. (стар стил; нов стил – 10 август). Погребан е на същото място.

Дванадесет години по-късно, през ноември 1880, костите са препогребани тържествено в двора на църквата „Св. св. Петър и Павел“ в село Аджар.

Малко по-късно майката на Хаджи Димитър прибира тези кости и те са препогребани до църквата в кв. „Клуцохор“ в Сливен. През 1970 г. във връзка с цялостно преустройство на къщата музей „Хаджи Димитър“ и възстановяването на съборените сгради костите са предадени в Окръжния исторически музей в Сливен.

 

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина