Внимавайте! Опасност от падащи камъни и аквапланинг в Пловдивско

Автор: Plovdiv Now 4980
Внимавайте! Опасност от падащи камъни и аквапланинг в Пловдивско

Заради проливните дъждове, които се изсипаха през изминалото денонощие, пътните настилки предразполагат за пътни инциденти.

Условия за аквапланинг са налице по редица пътища в област Пловдив и Пазарджик. Сутрешният трафик, който окупира основно главните пътища, предразполага към инциденти.

Пътните настилки са мокри и хлъзгави. Остава опасността от падащи камъни по пътя Асеновград-Чепеларе-Смолян, Пещера-Батак-Широка поляна, Варвара - Гара Костандово и Белово - Юндола.

Късно снощи инцидент затвори пътя Пловдив - Пазарджик в района на село Костиево и въпреки че към този момент движението е пуснато, заради интензивния трафик, движението е затруднено. 

Движението по АМ „Марица“ в посока Пловдив в района на с. Капитан Андреево в участъка от км 115+326 до км 115+160 се осъществява в една лента поради изпълнението на строително – монтажни работи за изграждане на пътни връзки към търговски крайпътен комплекс. Затворена за движение е  външната активна пътна лента. Движението се осъществява в изпреварващата лента. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост при спазване на въведените ограничения и поставената пътна сигнализация. Срок до 17.00 часа на 01.10.2018 г.

Какво е аквапланинг и кога настъпва?

Когато гумата не може да измести достатъчно вода от пътя в момента на контакт с настилката при движение, автомобилът се издига в различна степен. Това не винаги е толкова забележимо, но в много случаи започва неконтролируемо да се пързаля (ефект шейна) и става неуправляем за водача. Ако скоростта е голяма, при навлизане в локва гумата започва да „плува“ върху този участък. Рискът често съществува при дъждовно и влажно време, независимо през кой сезон. Това може да се случи при висока скорост, но също така и при по-ниска, когато гумите не са подходящите за сезона, не притежават нужния протектор, имат износвания, не са достатъчно или пък са прекомерно надути. Влияние имат и други фактори, като окачването на автомобила, неспазването на правилата за навлизане в завои и преминаване през рискови участъци.
При аквапланинг е налице ситуация на сериозна опасност, както за пътниците в автомобила, така и за останалите участници в движението.
 
Как да реагираме при аквапланинг?
 
Ако това се случи,  на първо място запазете самообладание!  Знайте, че обикновено ефекта трае докато преминете през мокрия участък и скоростта намалее. Много важно е да се реагира правилно, за да се избегнат фатални последствия. По време на аквапланинг НЕ натискайте спирачката и НЕ подавайте газ - така бихте затруднили и забавили овладяването на автомобила.

Избягвайте резки движения с волана, драстична смяна на посоки и не правете опити за рязко спиране и смяна на предавки.
Помнете, че в този момент се движите по инерция от скоростта и тежестта на автомобила. Ако излизайки от аквапланинг предните колелета са под ъгъл, моментът, в който отново правят сцепление с настилката, може да е критичен и да предизвика неочаквана промяна на посока, завъртане или дори преобръщане. Затова, дръжте волана изправен, ако колата е с ръчни скорости, натиснете съединителя и маневрирайте с плавни движения, като се стараете да преминете през аквапланинга по възможно най-права линия.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина