Стотици миряни се събраха в Бачковския манастир, да се поклонят и да се помолят за здраве пред чудотворната икона на Света Богородица . Пасхалното богослужение започна половин час преди полунощ, а храмът се оказа тесен за всички. Точно в полунощ епископ Сионий възвести пред вярващите Христовото Възкресение. Пред чудотворната икона „Света Богородица Елеуса“ опашки имаше и в първия ден на Великден.
По традиция на втория ден от Великден, и само тогава през цялата година, иконата на Света Богородица бива изнасяна от манастира, а крайната цел е Клувията на 6 км нагоре - там, където според легендата тя е била открита от две овчарчета през 1604 година. Силна светлина между скалите ги заслепила и когато се покатерили, открили иконата в една от каменните ниши. Там, продължава легендата, тя е била скрита от монасите, за да се спаси от турските набези и опожаряванията на манастира.
Твърди се, че иконата е нарисувана от евангелиста свети Лука, изографисал и първообраза на Христос, а за нея е позирала самата Богородица. Това е една от 20-те икони в света, за които се твърди, че са рисувани по живия модел.
„За тази икона се смята, че е подарена лично от император Алексий Комнин Първи, който е и първият ктитор на светата обител. Подарена е от него и пазена от 11. век досега, като най-съкровена и велика светиня. Години е била крита в една пещера, високо в планината по време на Османското нашествие, после е върната в светата обител, а преди да бъде скрита в скалите - е била велика светиня и обект на поклонение на верния народ от Първото и Второто българско царство. Икона, която е събрала в себе си молитвите на много хор“, каза епископ Сионий.