Изложбата "Знаци на времето" на Етнографския музей в Пловдив гостува в Асеновград. Домакин е Историческият музей в града.
Колекцията съдържа джобни, настолни и стенни часовници, както и газови лампи. Най-много са джобните часовници или така наречените "английски часовници", произвеждани за Османската империя. Някои от тях са с турски цифри, капаците им са от сребро. Този вид часовници са носени в пояса при пищовите и ножовете. Трябвало е да бъдат запазени от нараняване, поради което са се изработвали с три чифта капаци - два от сребро и един от месинг. Сред интересните експонати е порцеланов часовник, който е с турски цифри. Каминните и настолни часовници са присъствали във всяка една гостна стая - те са символизирали лукса.
Изложбата носи „Знаци на времето“, защото в края на IXX век часовникът и лампата са знак за социален статус, а не всеки е имал възможността да притежава подобна вещ, обясняват от Етнографския музей в Пловдив. Газта, като начин на осветление, се появява през 80-те години на IXX век. А светилният газ по онова време е бил продаван в тенекии по улиците. Търговците крещели „Видело, видело!“ и всеки е излизал да си закупи газ за своята лампа.
Колекцията на пловдивския музей съдържа над 30 газови лампи. Някои от експонатите са направени от мрамор, порцелан, калай, керамика. Забележителност сред експонатите са газовата лампа на първия пловдивски кмет и лампата на генерал Васил Делов, който е участник в Балканските войни. Интересна е и порцелановата газова лампа с герба на България. В колекцията има и две газови лампи, които по-късно са пригодени да функционират и с електричество.