Заместник-кметът на Асеновград инж. Стоян Димитров и директорът на Дирекция „Строителство и благоустройство” направиха нов оглед на компрометираната конструкция на моста при общинския пазар в града.
„Ремонтът на съоръжението трябва да започне колкото може по-скоро, защото в противен случай може да се наложи то да бъде затворено за движение", каза заместник-кметът. Той допълни, че мостът е построен преди повече от 50 години и от тогава ремонтни дейности не са извършвани по него.
Заради дългогодишната експлоатация и липсата на поддръжка, както заради проникването на вода, сол и луга през фугите и главните греди, опорните зони при устоите са силно обрушени. Бетонът е увреден в дълбочина и с просто око се вижда, че арматурата е корозирала и това води до намаляване сечението и съответно – до понижаване носимоспособността на моста.
Според Димитров мостът не е в аварийно състояние, но корозията е много напреднала. Петна са се появили и на пътната плоча, което означава, че води са влезли и там.
„В момента не е опасно за същинската експлоатация, но представлява опасност за моста, като съоръжение. Защото с времето ремонтът ще става все по-тежък. Така, че колкото по-бързо намерим финансиране и съумеем да извършим ремонта, толкова по-малки ще са щетите по носещата конструкция и ремонтните дейности ще бъдат по-облекчени от гледна точка на финансовия ресурс”, обясни Димитров.
Това е един от общо четирите моста в Асеновград, които свързват града от двете страни на река Чая и е част републиканската пътна мрежа по линията Пловдив – Асеновград – Кърджали. Инж. Димитров припомня, че по предварителни разчети средствата, необходими за ремонт на моста, са в размер на около 5 000 000 лева. Сумата е непосилна за бюджета на общината, а и тази част от пътя е републиканска, затова градската управа иска финансиране от държавата.
„Силно се надяваме, че държавната власт ще отпусне средствата така, както ни подпомогна за свлачището под Асеновата крепост”, каза Стоян Димитров. Той допълни, че в сумата е предвидено и разширението на моста за сметка на тротоарите. Идеята е в двете посоки да се направят по две пътни платна. Това ще доведе до облекчаване на трафика по моста и съответно – на натоварването на самата конструкция.
Община Асеновград вече е сезирала Агенция „Пътна инфраструктура” и Областно пътно управление - Пловдив. „През годините е бил изготвен проект за пътната част на моста. Но тъй като дълги години не е правен ремонт, вече има поражения по цялата конструкция”, обясни инженер Атанас Тошев.
В заключение заместник-кметът инженер Стоян Димитров обясни, че преди 9 години, когато е правено обследване на всички мостови съоръжения в Асеновград, е било установено, че в най-тежко състояние е бил така нареченият „Пешеходен мост”. За него още тогава правителството отпусна средства и той беше изцяло ремонтиран. Сега за моста при пазара в Асеновград ще се наложи ново обследване, за да се констатира конкретното му моментно състояние, тъй като към настоящия момент вече са заложени нови изисквания към състоянието на мостовите конструкции.