Провокиран от поредната негативна публикация от анонимен профил, насочена към общинската болница в Асеновград, ще споделя лични впечатления от нея, пише народният представител Димитър Гюрев в пост в социалните мрежи.
В последния месец ми се наложи неколкократно да посетя лечебното заведение по различни причини, в подробности няма да навлизам. Да успокоя недоброжелателите си - здрав съм като бик. За този кратък период посетих четири от отделенията, включително и спешното, разговарях с част от лекарите. При всяко едно посещение получавахме изключително любезно отношение, както от лекари, така и от медицински персонал. Повечето от хората, работещи там, са професионалисти. Останах много приятно изненадан, че има и млади лекари, както от Пловдив, така и от Асеновград. Това, че са избрали да практикуват тук, а не другаде, е добре за всички. Другото, което ме изненада приятно, е че не малка част от оборудването, с което разполага болницата, е осъвременено. Материалната база в отделенията може да не е най-добрата, но е прилична.
Държа да отбележа, че отношението, грижите и отзивчивостта, които срещнах, по никакъв начин не се дължат на това, че съм Народен представител. Предполагам някои от хората дори не са ме разпознали, нито пък аз съм парадирал с този факт.
Пиша всичко това, защото считам, че съвсем целенасочено се води негативна кампания срещу лечебното заведение в Асеновград. Мотивите, за която, мога само да предполагам какви са. Може би повечето хора са забелязали зачестилите напоследък критични публикации, насочени към условията и отношението в МБАЛ Асеновград, които са от анонимни профили, както и няколкото статии, които излязоха последните седмици. Причината по всяка вероятност, е предстоящия конкурс за директор, който трябва да се проведе. Тоест наблюдаваме съвсем координирана очерняща кампания с неясен поръчител. Която се засилва на моменти, но не престава и се води регулярно.
Далеч съм от мисълта, че всичко е цветя и рози. Най-вероятно има хора, които ще споделят негативни преживявания, но в коя болница няма такива? Категорично обаче не мога да се съглася с понякога всекидневните нападки, насочени срещу лечебното заведение и персонала в него.
Друга обаче ми е мисълта. След здравната реформа в България, която почти уби здравеопазването ни, болниците са преобразувани в търговски дружества. Чието финансиране зависи от броя пациенти, които са били обслужени там. Това все някога ще се промени. Но до тогава колкото по-малко пациенти има една болница, толкова по-трудно може тя да посреща разходите си. И финансовото й състояние се влошава. Което е и причината за фалита на не една и две общински и държавни болници. Другата, разбира се, е умишленото, в много случаи, лошо управление.
Целенасочената негативна кампания към МБАЛ Асеновград със сигурност подтиква не малко хора от общината, да търсят помощ директно в Пловдив, заради всички лоши отзиви, които са прочели за общинското лечебно заведение. Което, разбира се, е тяхно право и не можем да ги виним за това. Но от всеки такъв пациент болницата в Асеновград губи потенциални приходи от здравна каса. И колкото и цинично да звучи, такава е логиката на здравната ни система. Тук въпросът е дали наистина е толкова голяма разликата в отношението и адекватната помощ, която ще получите в Пловдив и Асеновград, като разбира се изключваме тежките случаи, които така или иначе се насочват към Пловдив.
Моето мнение е, че в много отношения, на болницата в Асеновград може да се разчита. И това е възможност, от която доста български граждани, за съжаление, са лишени, поради липса на лечебно заведение в тяхното населено място.