Денонощие след опустошителната градушка, която удари с пълна сила Асеновградско, хората в района все още описват щетите и се опитват да се справят с последствията. Пострадали са десетки автомобили, фасади на сгради и земеделска продукция, пише glasnews.bg.
„Сега минах през село Горнослав и всички коли, без изключение, изглеждат по следния начин. Всички стени на къщи от запад са, малко или много, с белези и ще имат нужда от измазване в един момент. За овошките и лозята, няма нужда да обяснявам – всичко е на земята“, написа Руслана Бояджиева във Фейсбук, публикувайки и снимки на повреден автомобили.
Под публикацията си тя допълва:
„Такова нещо не бях виждала, чуваше се бучене, все едно ще има земетресение, 10 минути го слушах. Гората до над селото сигурно е цялата натрошена“.
Ситуацията не е различна и в съседни населени места. „И нашите коли в Долнослав са смлени – стъкла, ламарини, всичко е тотал щета. Всичко засадено по градините – също“, коментира Веселина Томова.
Сред притесненията на местните е и съдбата на дивите животни. „А щъркелите живи ли са, в Тополово и Долнослав е пълно с гнезда?“, попита Лилия Стойчева.
Според официална информация, в самия Асеновград за по-малко от 10 минути са паднали 25 литра дъжд на квадратен метър. Улиците в града бяха временно наводнени, а останалата част от най-засегнатите села са Бачково, Тополово и Червен.
Темата за ефективността на мерките срещу градушки отново излезе на дневен ред. Депутатът от „Възраждане“ Димитър Гюрев заяви, че ще търси обяснение от Изпълнителната агенция за борба с градушките. „Хората питат едно и също – можеше ли да се предотврати тази стихия и бяха ли предприети всички възможни действия?“, написа той в профила си във Фейсбук. Според него случилото се е резултат от системно недофинансиране и липса на адекватна държавна политика.
Успоредно с бедствието в Асеновградско, интензивни валежи и градушки бяха регистрирани и в части от Хасковска и Бургаска област. За днешния ден е обявен жълт код за Северна и Източна България заради очаквани интензивни валежи и вероятност от нови градушки.
Докато институциите все още анализират последствията и възможностите за компенсации, жителите на пострадалите села вече се изправят пред нелеката задача да възстановяват щетите.