Съдът поряза окончателно жителите на Горнослав – те се готвят за Страсбург

Автор: Соня Желязкова 3572
Съдът поряза окончателно жителите на Горнослав – те се готвят за Страсбург

Пореден обрат настъпи в битката на граждани срещу кариерата на „Запрянови-03“ край Горнослав, научи TrafficNews. Административния съд в Пловдив е отменил решението, с което жителите се опитаха да защитят горите и да кажат „Не“ на изграждането на кариери, сметища и „мръсни“ производства в околията.

Припомняме, че на свикано общо събрание от края на октомври, 55 от 57 души се обявиха против Общинския съвет или кметът на Община Асеновград да променят предназначението на държавни имоти от горския фонд за реализирането на някоя от трите цели. Решението им бе прието по легитимен път, стъпвайки на правото на гражданите да участват пряко в държавната власт и местното самоуправление.

Много скоро след това обаче горнославци получиха дежавю. Бившият кметски наместник на селото Ели Корбетова, чиято косвена връзка с инвеститора Вакрил Запрянов бе разкрита от TrafficNews, отново се обърна към съда. Същото направи и след първото общо събрание на местното население, когато за правен защитник бе избрала адвокат на „Запрянови-03“ . Тогава /през юли 2024г./ съдът поиска отмяна на решението поради допуснато съществено нарушение, но постанови, че свикването и провеждането на събранието отговарят на закона и има предпоставките за насрочването ново такова.

Подобно е становището на магистратите, разгледали повторното гласуване. Но с една съществена разлика. В решението на Административен съд-Пловдив от 2 декември 2024г. се посочва, че общото събрание е свикано и проведено легитимно. Гражданите не са допуснали пропуски, които да опорочат процеса.

Решението им обаче е на практика неизпълнимо, казват магистратите, защото: вменява на местната власт действия, които са извън нейните правомощия.

Изрично следва да се изясни, че съществува законова регламентация и кметът или общинският съвет не могат по целесъобразност да позволяват или не промяна на предназначението на държавни имоти - гори“, се посочва в решението, където органите на местната власт се определят като „неоправомощени“. Съдът е посочил и подробно кои органи, пряко подчинени на държавата, имат вменено от закона право да променят ПУП-ПРЗ на гори, собственост на България.

Решението на Административния съд, с което отказва да приеме вота на гражданите на Горнослав, е окончателно. Последните нямат право да обжалват на по-горна инстанция.

„Ние сме разочаровани, но отчаяни. Няма да се откажем. Тъй като нямаме повече опции да защитим правото на вот на жителите на Горнослав в държавата, възнамеряваме да изпратим делото в Европейския съд по правата на човека в Страсбург“, заявиха пред TrafficNews от инициативния комитет, организирал общото събрание.

Оттам предоставиха примери, в които орган на местното самоуправление в Стара Загора е отменил за заповед на областния управител за изработване на специализиран ПУП за кариера за добив на подземни богатства край село Братя Кунчеви.

Във въпросния случай процедурата е била осъществена чрез административно производство по реда на ЗУТ, което е обжалваемо. За такава възможност е споменал и АС-Пловдив в решението си относно кариерата в Горнослав, където уточнява, че одобряването на ПУП-ПРЗ се извършва, след като преди това е минала процедура по промяната предназначението на горски територии. Това обаче се осъществява от други административни органи и не е в правомощията на органите от местното самоуправление. 

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина