Двама лихвари ще останат за постоянно в ареста, след като Апелативният съд в Пловдив потвърди мярката на предходната инстанция.
М.А. и В.Б. са обвинени, че са отпускали кредити и са извършвали банкова дейност без разрешение, давайки заеми на граждани с лоши кредитни досиета към банкови институции.
В резултат на тази си дейност М.А. и В.Б. са придобили апартамент в Асеновград и два поземлени имота на обща стойност 72 000 лева, срещу което са предоставили кредит от 60 000 лева с 2 400 лева месечна лихва.
Самият М.А. е придобил и апартамент в Пловдив с пазарна оценка 72 000 лева срещу отпуснат кредит от 15 000 лева с месечна лихва от 600 лева. Двамата обвиняеми са отпускали нееднократно заеми и на други лица срещу запис на заповед и месечна лихва варираща от 500 до 1 200 лева.
Апелативните магистратите решиха, че са налице достатъчно доказателства по делото, от които може да се направи обосновано предположение, че М.А. и В.Б. са извършили престъплението, в което са обвинени. За него се предвижда от 5 до 10 години лишаване от свобода, глоба от 5 000 до 10 000 лева и конфискация на част или на цялото имущество.
Съдиите прецениха, че има опасност и двамата задържани да извършат престъпление срещу правосъдието, ако им се наложи по-лека мярка за неотклонение. Този извод следва от наличните по делото данни, че обвиняемия М.А. е направил опит да повлияе върху една от свидетелките за да прикрие участието си в извършеното престъпление. Не е изяснен и произхода на средствата, които са раздавани на клиентите като заеми.
Съдът счита, че ако са на свобода, обвиняемите освен, че могат да повлияят на свидетелите, биха могли да укрият документи и да попречат на разследването.