Опасната борова процесионка, която се появи в горите над Стара Загора и други места в страната, настъпва и в Пловдивско. Гнезда и гъсеници са забелязани и в Родопите, край родното село на писателя Николай Хайтов – Яврово, намиращо се над Асеновград, пише GlasNews.bg.
За това алармира гражданин, който попаднал на насекомите тази седмица. Мрежестите кълба, създавани от процесионките, се намирали по боровете, растящи край параклиса „Св. Св. Константин и Елена“, разположен в близост до родопското село. Пловдивчанинът попаднал на тях по време на разходка в района с кучето си. Кадри, заснети в района, показват част от ситуацията в участъка.
Боровата процесионка (Thaumetopoea pityocampa) – на пръв поглед е невинна гъсеница, която се среща все по-често в боровите гори на България. Макар и малка по размер, тази гъсеница представлява сериозна опасност за хора и животни, които имат нещастието да влязат в контакт с нея.
Процесионка е ларвният стадий на молец, който обитава предимно средиземноморските страни и Южна Европа. В последните години обаче тя се разпространява и на север, включително в различни части на България. Гъсениците се събират на дълги „процесии“, когато търсят нови места за хранене, което обяснява и името им.
Насекомото е ларвният стадий на молец, който обитава предимно средиземноморските страни и Южна Европа. През последните години обаче тя се разпространява и на север, включително в различни части на България. Гъсениците се движат на дълги „процесии“ в търсене на нови места за хранене, откъдето идва и името им.
Защо са опасни?
Основната опасност, която носят боровите процесионки, идва от микроскопичните токсични власинки, които покриват тялото на гъсениците. Тези власинки лесно се отделят и разнасят от вятъра. При контакт с кожата или лигавиците, те могат да предизвикат сериозни алергични реакции, включително кожни обриви, зачервяване на очите и дихателни проблеми.
Особено уязвими са домашните любимци като кучетата, които могат да попаднат на гъсениците по време на разходки. Контактът с токсичните власинки може да причини подуване на езика и устната кухина, прекомерно слюноотделяне, затруднено дишане и дори некроза на тъканите, ако не се потърси ветеринарна помощ навреме.
Как да се предпазим?
Най-добрият начин да се предпазите от опасността на боровите процесионки е като избягвате разходки в райони, където се забелязват гнезда или групи от гъсеници. Ако разхождате кучето си, уверете се, че е на каишка и не му позволявайте да подушва или ближе гъсениците.
При контакт с кожата е важно засегнатото място да се измие обилно с вода и сапун. Ако власинки попаднат в очите, веднага ги промийте с чиста вода и потърсете медицинска помощ. При симптоми на отравяне при животни, е задължително незабавното посещение на ветеринар.
Именно така постъпил и нашият читател, чието куче имало контакт с въпросните създания. Мъжът отбелязва, че е сигнализирал на един от "зелените телефони" на Регионалналната инспекция по околната среда за Пловдив, разпространени в мрежата.
Боровата процесионка може да изглежда безобидна, но последствията от контакт с нея могат да бъдат сериозни. За да предпазите себе си и вашите домашни любимци, бъдете внимателни и следете за потенциални заплахи в горските райони.