Частната собственост е неприкосновена, гласи чл. 17 , ал. 3, от Конституцията на България. А държавните институции са задължени да спазват и съблюдават закона. Тълкуването на законите не влиза в правата и задълженията нито на гражданите, нито на полицията, нито на прокуратурата. Те са занимават с тяхното прилагане.
Вероятно по примера на парламента, където през последните дни законите не са на почит, полицията също е абдикирала от задълженията си. Самоуправството на паркинга пред Бачковския манастрир продължава, а ръководството на РУ - Асеновград е заело позата на щраус и тактично заобикаля казуса, определяйки го като "гражданско- правен", пише trafficnews.bg.
Вчера имаше напрежение пред вратите на манастира заради спор за въпросния паркинг. Управата на обителта в лицето на епископ Сионий се опитва да влезе във владение на собствеността си, но собственикът на ресторант "Водопада" в съседство е решил да заложи на методи от 90-те и е извикал група здрави момчета.
Ябълката на раздора е паркингът с 23 места точно пред заведението, в подхода към манастира. Дълги години той е бил държавна собственост, а от АПИ са го отдавали под наем на собственика на ресторанта - Георги Паунов. Преди три години обаче от Бачковския манастир си възвръщат собствеността над имота. Изчакват да приключат наемните отношения на Паунов с АПИ и го отдават го под наем на фирма, която започва да събира таксата за престой на автомобилите.
Паунов обаче не признава нотариалния акт и настоява той да продължи да събира таксите за вход от 5 лева на час. Неговите служители заплашват както новите наематели, така и хора от управата на манастира. Секретарят на обителта е получил закана, че "ще бъде нарязан на парчета", а новите наематели - предупреждения веднага да прекратят дейност.
Въпреки представените документи за собственост днес служителите на Паунов продължиха да събират такса за паркинга и да заплашват служители от манастира.
Това става чрез момчета от охранителна фирма, които респектират пристигащите с коли богомолци и им показват на кого точно да си плащат таксите за паркинга.
"Вчера попитахме полицията какво ще направи в случая, а един униформен заяви, че прокурорът е препоръчал манастирът да събира таксите за половината паркинг, а ресторантът - на другата половина. Което не знаем дали е вярно, но звучи безумно", коментираха от манастира.
Кой всъщност има право да стопанисва и управлява спорния имот?
Ако изобщо има някакъв спор за собствеността , той трябва да е между Агенция "Пътна инфраструктура" и Бачковския манастир. Епископ Сионий е категоричен , че няма правен спор с АПИ, изчакал е да приключи договора на наем между АПИ и Паунов и едва тогава манастирът е влязъл във владение. TrafficNews изпрати запитване до АПИ с въпроса, относно собствеността на имота.
Проверка в Кадастъра показва, че въпросният имот е собственост на частна религиозна организация и се води за второстепенна улица извън сервитута на пътя Пловдив - Смолян, който е част от републиканската пътна мрежа. Въпросните кадастрални номера, които са записани в договора на Паунов с АПИ, сключен през 2011 година, вече не съществуват.
Георги Паунов, по-известен като Жоро Манекена, твърди, че защитава интересите на държавата. Ресторантьорът твърди, че не знае, че договорът му с АПИ е прекратен още през 2018 година и смята, че игуменът на манастира няма право да пуска нови наематели, прези казусът да бъде изяснен в съда.
Проверка наTrafficNewsобаче установи, че съдебните спорове за въпросния имот са приключили отдавна и то в полза на Бачковския манастир.
Георги Паунов като бивш наемател едва ли може да има претенции към собствеността на земята. В тази връзка неговите действия са по-скоро самоуправство и казусът излиза от полето на "частно-правните отношения".
И тук отново се връщаме към неприкосновенността на частната собственост, Конституцията и нейното прилагане. Публична тайна е, че "Водопада" е предпочитано място за запои и банкети на служители на изпълнителната власт, но миризмата на кебапчета не би трябвало да замъглява преценката на отговорните лица.
Защото все пак грозните сцени се разиграват пред очите на богомолци и чужди туристи, дошли да посетят светата обител.