Над 13 милиона струва новата инсталация за битови отпадъци край Асеновград

Автор: Plovdiv Now 6339
Над 13 милиона струва новата инсталация за битови отпадъци край Асеновград

Вчера бе подписан договорът за финансирането на проекта за "Втора комбинирана процедура за проектиране и изграждане на компостиращи инсталации и на инсталации за предварително третиране на битови отпадъци" за депото в Асеновград. Договора подписаха министър Нено Димов и кметовете на общините партньори в Регионално сдружение за управление на отпадъците – Асеновград, а именно д-р Емил Караиванов- кмет на община Асеновград, Ангел Папазов-кмет на община Първомай, Петър Георгиев- заместник-кмет на община Садово, Валентин Симеонов- кмет на община Лъки и Мария Белчева кмет на община Куклен. 

Проектът за е на обща стойност 13 245 456.73. Искано финансиране за безвъзмездна финансова помощ е в размер на 74.26% или 9 835 581.15.  Съфинансирането ще бъде 25.74% или 3 409 875.58,  в това число и съфинансиране от партньорите общини Асеновград, Садово, Първомай, Куклен и Лъки в размер на 1 234 290.72 лв. и 2 175 584.86 лв. възстановим ДДС.

Както Plovdivnow.bg вече съобщи, основната цел на проекта е намаление на количеството депонирани отпадъци чрез осигуряване на допълнителен капацитет за предварително третиране на смесени битови отпадъци и компостиране на зелени и биоразградими такива. Преработката и отделянето на отпадъци ще намали количествата депониран отпадък, за които Община Асеновград плаща такси за отчисление към  РИОСВ- Пловдив. По този начин разходите в общинския бюджет ще се намалят, обясняват от градската администрация.

Чрез изпълнение на мерките ще се подпомогне постигането на националните цели, заложени в българската нормативна уредба и в Националния план за управление на отпадъците. Ще се подпомогне и изпълнението на задължението на България като държава – членка на ЕС относно депонирането на отпадъци и приемане на мерки за депониране на отпадъци, преминали през третиране.   

Очаква се тази година да бъде осигурен допълнителен капацитет за рециклиране на отпадъци най-малко 20 000 тона годишно., а до 2023 г. - 105 000 тона годишно. По този начин ще се допринесе за намаляване с 12,27 % количеството на депонираните битови отпадъци, в това число - на зелените и биоразградимите.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина