Наближава съборът в Араповския манастир, настроението е гарантирано

Автор: Plovdiv Now 88787
Наближава съборът в Араповския манастир, настроението е гарантирано

Традиционният събор по случай храмовия празник на Араповски манастир "Света великомъченица Неделя" ще се проведе на 2 и 3 юли тази година. Църквата чества света мъченица Неделя на 7 юли, сряда, а съборът ще се случи няколко дни преди това - в петък и събота в предишната седмица.

Мотото на събитието е "Да съхраним българските традиции и дух". Ще свирят фолклорни оркестри, ще има много музика и кръшни хора. "Настроението е гарантирано! Заповядайте на купона!", канят организаторите.

Араповският манастир „Света Неделя” е разположен на 8 км източно от Асеновград, вдясно от пътя за Първомай.

Основан е през 1856 г. до древно лековито аязмо, недалеч от асеновградското село Златовръх, което някога е носело името Арапово. Обителта е единствената, строена по време на османското робство, без да има останки от съществуването му преди това. През 1868 г. в манастира е основано училище за бедните деца от региона.

Араповският манастир е забележителен преди всичко с изключително интересната живописна украса на своята църква, дело на известния български живописец Георги Данчов - Зографина. Ръководен от силно родолюбиво чувство, той  за пръв път в историята на българската живопис, рисува сцени от живота на славянските учители Св. св. Кирил и Методий. Двамата братя са представени като създатели на славянската азбука, покръстители на Св. цар Борис І и просветители на българския народ.

Пресъздадени са и образите на редица български светци като Св. Иларион Мъгленски, Св. Марко, епископ Преславски, Св. Теофилакт, патриарх Търновски, Св. патриарх Евтимий Търновски, Св. Манасий Габровски и др. Над южната врата на църквата с прецизност и изискан вкус са изписани образите на Св. Атанасий Александрийски и на Св. Богородица с Младенеца.

Георги Данчов – Зографина бил не само даровит художник – зограф, но и активно участващ в българското националноосвободително движение, един от съратниците на Левски. В началото той работил в Араповския манастир, заедно с учителя си Алекси Атанасов, а впоследствие по неизвестни причини сам довършил украсата на църквата, което станало през 1864 г. За това свидетелства надписът над прозоречната ниша на олтарната абсида.

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина